Minęło 10 lat od utworzenia w dawnej baszcie więziennej przy ulicy Sukienników w Chojnicach, Muzeum Janusza Trzebiatowskiego. W sobotę (26.09.), w szkole muzycznej, odbyła się uroczystość obchodów tego jubileuszu.
28 września 2020 10:14- Janusz Gerald Stanisław Jutrzenka Trzebiatowski urodzony 9 lipca 1936 roku w Chojnicach żyje i tworzy w Krakowie. Jego twórczość to malarstwo, rzeźba plakat, medalierstwo, architektura i scenografia oraz twórczość poetycka. Pochodzi z zasłużonego dla Polski pomorskiego rodu szlacheckiego. W 1939 roku rodzina Trzebiatowskich, wraz z trzy letnim wówczas Januszem, została wysiedlona z Chojnic. Artysty nie ominęły doświadczenia związane z brutalnością wojny, powstaniem warszawskim, hitlerowskim obozem koncentracyjnym i dziecięcym przeżyciem Pruszków Lager.
Po wojnie wraz z rodziną wrócił do Chojnic, gdzie ukończył Liceum Ogólnokształcące, a następnie w 1954 wyjechał do Krakowa, by rozpocząć studia na akademii Sztuk Pięknych. W Krakowie nieprzerwanie żyje, pracuje i tworzy. W ASP otrzymał solidne przygotowanie, zarówno z zakresu malarstwa architektonicznego, rzeźby, rzeźby architektonicznej, w dziedzinie plakatu, ze specjalizacją architektury wnętrz. Oprócz twórczości artystycznej, jego życie wypełnia także pasja społecznikowska.
To dzięki niej zrodziły się galerie sztuki, Poradnia Urządzania Wnętrz Mieszkalnych (1958), stowarzyszenie Twórcze „Polart”, Galeia Sztuki Polskiej w Chojnicach czy muzeum ze zbiorem dzieł jego autorstwa i etnograficznymi w Chojnicach. Trzebiatowski jest nadal twórcą wszechstronnym - malarzem, plakacistą, rzeźbiarzem, plakacistą, scenografem, medalierem i poetą. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Laurem za Mistrzostwo w Sztuce i wieloma innymi odznaczeniami i wyróżnianiem - mówiła o Jutrzence Trzebiatowskim, Magdalena Kosobudzka, która poprowadziła imprezę.
Muzeum jest samorządową placówką kultury utworzoną wspólnie przez artystę i Gminę Miejską Chojnice. Znajduje się tam część dzieł honorowego mieszkańca Chojnic oraz pracowania. Wartość kolekcji, która znajduje się w obiekcie, jeszcze kila lat temu szacowano na 1,5 mln zł. - Muzeum to nie tylko 10 lat temu, kiedy podjęliśmy decyzję o współpracy, to ja chce państwu powiedzieć, że ja ją podjąłem po kilku minutach rozmowy z Januszem Trzebiatowskim.
- To jest Człowiek, który potrafi przekonać do swojego planu, swoich racji, do swojej wizji. Ja nie jestem znawcą sztuki, ale dzięki Januszowi zainteresowałem się kilkoma aspektami jego sztuki i to tez spowodowało mój wewnętrzny rozwój - mówił podczas uroczystości Arseniusz Finster. - Januszu, życzę Tobie i nam, żebyśmy się spotkali jeszcze za pięć lat, za 10, za 15, za 20… może za 25 jak się uda, na kolejnym jubileuszu - dodał.
W okolicznościowym spotkaniu z artystą wzięło udział wielu znamienitych gości. Wśród nich zaprzyjaźnieni z nim politycy, przedstawiciele instytucji kultury, dziedzictwa narodowego, oświaty, samorządów lokalnych, organizacji społecznych. Wydarzenie składało się z kilku części przedstawienie sylwetki artysty, wykładu profesora Wiesława Smużnego nt. „Roli i znaczenia muzeum Janusza Trzebiatowskiego w najnowszej historii miasta i regionu”.
Po prelekcji odbył kameralny koncert kwartetu smyczkowego Orkiestry Symfoników Bydgoskich im. Johanna Straussa. Po uczcie muzycznej, goście udali się na poczęstunek oraz zwiedzili wnętrze muzeum.
Anna Zajkowska
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe