Szukając pracy, musisz mieć odpowiednie umiejętności. Nie chodzi jedynie o kompetencje branżowe, ale także o dodatkowe umiejętności. Obecnie na polskim rynku pracy bardzo liczy się znajomość języków obcych. Właśnie dlatego warto inwestować w naukę.
1 listopada 2022 09:13Znajomość choćby jednego języka obcego może sprawić, że staniesz się bardziej pożądanym kandydatem na rynku pracy. Branże takie jak IT, HR, obsługa klienta oraz marketing nieustannie poszukują osób władających językiem obcym.
Co więcej, jeżeli znasz na przykład język angielski, będziesz mógł z łatwością porozumieć się z kontrahentami czy klientami. Taka umiejętność sprawdzi się w każdej międzynarodowej korporacji, nawet na stanowisku sekretarki. Choć w niektórych przypadkach wystarczy komunikatywna znajomość języka, na wyższych stanowiskach może być oczekiwana znajomość słownictwa branżowego.
Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z 2020 roku jasno wynika, że osoby, które znają język obcy w stopniu zaawansowanym, mogą liczyć na wyższe zarobki. Osoby znające wyłącznie język angielski zarabiały średnio 3 000 złotych więcej niż kandydaci, którzy nie znają języka biegle.
Oprócz języka angielskiego pracodawcy poszukują osób znających hiszpański, francuski i niemiecki. Coraz bardziej popularne stają się języki skandynawskie. Tu warto wspomnieć, że osoby znające biegle język skandynawski mogą zarobić ponad 2 500 złotych więcej na miesiąc w porównaniu z osobami, które znają język na poziomie podstawowym.
Osoby, które biegle władają więcej niż jednym językiem mogą liczyć na jeszcze wyższe zarobki, ponieważ pracodawca może zatrudnić ich w celu kontaktowania się z dwoma, a nie jednym rynkiem.
Uczenie się języka i jego wykorzystywanie w praktyce to umiejętność, która może ci pomóc z pewnością siebie. Osoby, które czują się komfortowo, posługując się językiem obcym, są bardziej proaktywne i gotowe, by dążyć do obranego celu.
Pracodawcy cenią pracowników, którzy znają swoją wartość i którzy bezproblemowo komunikują się zarówno z klientami, jak i współpracownikami czy przełożonymi.
Znając biegle język obcy, nie musisz ograniczać się do pracy w Polsce, ale nie ma też konieczności, abyś od razu wyjeżdżał do innego kraju. Coraz więcej przedsiębiorstw oferuje możliwość pracy zdalnej. Jeżeli jesteś ekspertem w branży, możesz poszukać ofert, które wykonywać będziesz z domu. Zagraniczne rynki często oferują znacznie lepsze zarobki niż w Polsce, dlatego te poszerzone możliwości mogą oznaczać nie tylko łatwość w znalezieniu posady, ale także wyższą pensję.
Bardzo ważne jest wpisanie umiejętności językowych do swojego CV. Jeżeli znajomość języka obcego jest wymagana przez pracodawcę, koniecznie wspomnij o niej w osobnej sekcji życiorysu zawodowego. Dzięki temu zyskasz pewność, że pracodawca nie przeoczy tej informacji.
Pamiętaj, aby wspomnieć o poziomie znajomości języka i ewentualnym certyfikacie potwierdzającym twoje umiejętności. Zadbaj też o to, by sekcja z językami wyglądała estetycznie.
Nigdy nie kłam na temat poziomu znajomości języka. Pracodawca szybko zweryfikuje czy mówisz prawdę. Jeżeli ubiegasz się o pracę, w której wymagana jest biegła znajomość języka, możesz nawet spodziewać się rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzonej w tym języku. Co więcej, nawet jeżeli nie zostaniesz przyłapany na kłamstwie podczas rozmowy, pracodawca szybko zauważy, jeżeli nie będziesz w stanie poprawnie wykonywać swoich obowiązków.
– Materiał zewnętrzny
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe