Jest sołtysem od 46 lat i odwiedził Lichnowy

W miniony weekend (22-24.09.) gościem gminy Chojnice oraz sołectwa Lichnowy był sołtys wsi Rudna – Gwizdanów k. Lubina w woj. dolnośląskim Michał Kościelniak z małżonką. W wieku 26 lat został wybrany po raz pierwszy sołtysem. Pełni tę funkcję od 46 lat.

Michał Kościelniak przebywał w gminie Chojnice na zaproszenie wójta oraz sołtysa Lichnów.   |  fot. (je)

Pierwszy raz był gościem Lichnów w maju 2023 roku, kiedy to zespół „Sasanki” z jego wsi był uczestnikiem kolejnej edycji Konkursu kapel ludowych „Na szlaku kultur”. Wtedy sołtys Lichnów Zbigniew Nojman dowiedział się, że razem z tym zespołem przyjechał sołtys o bardzo długim stażu. Znajomość rozwija się, gdyż na zaproszenie wójta Zbigniewa Szczepańskiego oraz sołtysa Lichnów był niedawno w gminie Chojnice.

Wraz z małżonką na zaproszenie władz gminy wziął udział w uroczystym obiedzie. Następnie wraz ze Zbigniewem Nojmanem wybrał się do Swornegaci, gdzie zwiedził m.in. miejscowy WDK oraz zajrzał do remizy OSP. W sobotę 23.09. w Lichnowach przyglądał się obradom miejscowej Rady Sołeckiej, która debatowała nad założeniami budżetu na 2023 rok, gdyż we wtorek 26.09 jest zebranie ogólne mieszkańców w tej sprawie.

Michał Kościelniak aktualnie jest na emeryturze. Wcześniej miał 5-hektarowe gospodarstwo rolne (dziś pozostał 1 ha), pracował w PGR-ze jako tokarz, potem w pobliskiej kopalni miedzi. Sołectwo jest ok. 3 razy mniejsze od Lichnów, gdyż ma ok. 430 mieszkańców. Jedyne własne środki finansowe, jakie do swojej dyspozycji ma Rada Sołecka, to 17 zł od mieszkańca rocznie na działalność kulturalną.

sołtysi

- Nie realizujemy własnych inwestycji samodzielnie czy pół na pół z gminą. Na zebraniach ustalamy nasze potrzeby, które w formie wniosków trafiają do Urzędu Gminy, który potem w miarę możliwości realizuje. W naszym sołectwie, co jest raczej rzadkością, lubimy wspólnie realizować czyny społeczne, po których są ogniska czy grille ze śpiewem przy akordeonie. Dobrze współpracujemy też z KGH-M, który np. niedawno sfinansował nam specjalny obelisk dla upamiętnienia rocznicy przybycia na nasze tereny przesiedleńców z zachodniej Ukrainy. I z tamtego terenu pochodzi piaskowiec użyty do jego budowy. Chciałbym też bardzo podziękować za serdeczne przyjęcie nas w gminie Chojnice – przekazał sołtys Michał Kościelniak.

(je)