Jest nowy szef MGOPS w Czersku (aktualizacja)

Krzysztof Lis z Gdańska przez najbliższych okres czasu pokieruje Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Czersku. Przypomnijmy, w piątek (15.05.) burmistrz Jolanta Fierek zwolniła dyscyplinarnie z pracy poprzednią dyrektor placówki Jolantę Lipską.

Krzysztof Lis, nowy szef czerskiego MGOPS-u, ma 54 lata. Od wtorku (19.05.) kieruje miejscowym Ośrodkiem Pomocy Społecznej.   |  fot. red.

Zapowiedziała, że we wtorek (19.05.) powierzy obowiązki szefa jednostki osobie spoza Czerska. I tak się stało. Nowy szef MGOPS-u mieszka w Gdańsku. - Podpisałam umowę o pracę z panem Krzysztofem Lisem maksymalnie na 6 miesięcy, nie dłużej jednak niż do czasu wyłonienia w drodze konkursu nowego dyrektora jednostki.

- Pan Krzysztof Lis do tego konkursu na pewno nie stanie. Ma otrzymywać wynagrodzenie na podobnym poziomie, co poprzednia dyrektor. Pan Krzysztof Lis zna tzw. wrażliwe obszary misji, jaką mają spełniać tego rodzaju placówki w Polsce. Jego wiedzę wykorzystam do standaryzacji mechanizmów zarządzania jednostką oraz struktury zatrudnienia.

- Miałam swego czasu okazję zawodowo poznać pana Lisa. Bardzo mi zależy, aby MGOPS-em zarządzała teraz osoba spoza terenu gminy Czersk, która z dystansem spojrzy na jego problematykę i nie ma żadnych personalnych powiązań z naszym środowiskiem, co jest szczególnie istotne w świetle wykrytych przeze mnie nieprawidłowości w gospodarowaniu publicznymi pieniędzmi - mówi burmistrz Jolanta Fierek.

- Zarządzenie w sprawie odwołania poprzedniej dyrektor MGOPS Jolanty Lipskiej pojawi się w Biuletynie Informacji Publicznej już wkrótce. Dodam, że moja decyzja o jej zwolnieniu była związana m.in. z zakwestionowaniem zasadności niektórych wydatków i ich celowości oraz formy organizacji wypoczynku dla dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej - dodaje burmistrz Czerska.

Krzysztof Lis ma 54 lata. Mieszka w Gdańsku. Jest żonaty, ma dwóch synów. Jest byłym policjantem. Jakie przygotowanie zawodowe do kierowania Ośrodkiem Pomocy Społecznej posiada nowy szef placówki?

Jak mówi był urzędnikiem państwowym. Przeszedł wszystkie szczeble kariery w Policji. Odchodząc ze służby (kilka lat temu) był I zastępcą Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku. Posiada też dyplom magistra z zarządzania i logistyki.  - Czersk bardzo mi się podoba. Jest tutaj dużo zieleni, to czyste miasto, w którym mieszkają mili ludzie – mówi o swoich pierwszych wrażeniach nowy szef czerskiego MGOPS-u. 

(red)

Aktualizacja: Szef MGOPS w Czersku rezygnuje z funkcji po dwóch dniach i zostaje doradcą burmistrza

Po publikacji artykułu pojawiły się pytania dotyczące specjalnych kwalifikacji, które muszą posiadać osoby kierujące jednostką pomocy społecznej. Przypomnijmy, wymagania co do osoby kierującej jednostkami pomocy społecznej reguluje art. 122 Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej - „Osoby kierujące jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej są obowiązane posiadać co najmniej 3-letni staż pracy w pomocy społecznej oraz specjalizację z zakresu organizacji pomocy społecznej”.

W związku z tym, iż pojawiały się informacje o braku posiadania odpowiedniego stażu pracy w pomocy społecznej przez nowego szefa MGOPS w Czersku zadaliśmy pytanie rzecznikowi wojewody pomorskiego w sprawie zasad zatrudnienia na tego rodzaju stanowiskach. Jedno z pytań dotyczyło kwestii spełnienia wymogów posiadania przedmiotowego stażu i specjalizacji przez osobę, której tylko powierzono obowiązki dyrektora.

Poniżej odpowiedź rzecznika Romana Nowaka:

"Pomorski Urząd Wojewódzki nigdy nie ocenia konkretnych przypadków, które nie były przedmiotem naszej analizy. Opinia-czy dana sytuacja jest zgodna z prawem, czy też nie-musi być poprzedzona szeregiem działań wyjaśniających. Nie mamy podstaw aby stwierdzić, czy w danym przypadku dochodzi do naruszenia prawa, jeżeli przypadek ten nie był przez urząd badany. Możemy jedynie mówić o samych przepisach, które określają wymagania dotyczące kwalifikacji na dane stanowisko.

W stosunku do osób kierujących jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej ustawodawca na podstawie art.122 ust.1 ustawy z dnia12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U z 2015 r. poz.163) przewidział specjalne wymagania dotyczące kwalifikacji zawodowych. Osoby kierujące jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej są obowiązane posiadać co najmniej 3-letni staż pracy w pomocy społecznej oraz specjalizację z zakresu organizacji pomocy społecznej.

Jak wskazuje Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z dnia 18 listopada 2009 r. sygn. akt IC SA/Wr 428/09 "Pod pojęciem "staż pracy w pomocy społecznej" należy rozumieć okres zatrudnienia w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, których katalog zawarto w art. 6 pkt 5 u.p.s. oraz pracę w organizacjach pozarządowych działających w obszarze pomocy społecznej, czy też pracę w wydziale polityki społecznej urzędu wojewódzkiego."

Ponadto zgodnie z orzecznictwem m.in. wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego  w Gliwicach z dnia 7 marca 2008 r. IV Sa/GI 1208/07 "Wymogi określone w art.122 ustawy o pomocy społecznej obowiązują także osoby, którym powierzono pełnienie obowiązków kierownika jednostek organizacyjnych pomocy społecznej" – pisze rzecznik wojewody pomorskiego.

Dziś (21.05.) rano pojawił się na stronie internetowej urzędu miejskiego komunikat dotyczący rezygnacji Krzysztofa Lisa z funkcji p.o. dyrektora MGOPS w Czersku. Jest też informacja o zatrudnieniu go na stanowisku doradcy burmistrza.

Treść komunikatu poniżej:

„Informuję, że w dniu dzisiejszym, tj. dnia 21 maja 2015 r., w godzinach porannych, pan Krzysztof Lis zrezygnował z pełnienia obowiązków dyrektora MGOPS. Rezygnując z tej funkcji, Krzysztof Lis stwierdził, że po dwóch dniach jego pracy i zorientowaniu się w sytuacji panującej w MGOPS, doszedł do wniosku, że w ośrodku istniał szereg nieprawidłowości, świadczących o niewłaściwym zarządzaniu i gospodarowaniu publicznymi pieniędzmi. Nie jest w stanie jednoosobowo prawidłowo zarządzać MGOPS i jednocześnie udzielać mi rad oraz pomocy w zakresie prowadzonej przeze mnie kontroli.

W zgodnym porozumieniu uznaliśmy, że niezbędne jest podjęcie szczegółowych działań zmierzających do ustalenia rozmiarów wyrządzonych gminie, a w szczególności jej mieszkańcom, szkód. Krzysztof Lis powiedział, że nie byłby w stanie podołać dwóm obowiązkom polegającym na: z jednej strony doradzaniu mi w zakresie kontroli, a z drugiej – efektywnym zarządzaniu i uporządkowaniu sytuacji w MGOPS. Pan Krzysztof Lis stwierdził, że jeśli ktoś w najbliższym czasie, w ramach przeprowadzonego konkursu, objąć miałby stanowisko Dyrektora MGOPS, to sytuacja w tej placówce musi być dogłębnie wyjaśniona.

Przyjmując rezygnację pana Krzysztofa Lisa ze stanowiska p.o. dyrektora MGOPS, zatrudnię go na stanowisku mojego doradcy, na okres 3 miesięcy. Pan Krzysztof Lis, jako osoba posiadająca specjalistyczną wiedzę i umiejętności z zakresu zarządzania, prewencji i zwalczania przestępstw kryminalnych oraz gospodarczych, będzie służył mi radą i pomocą przy prowadzanych przeze mnie kontrolach w innych jednostkach.

Burmistrz Czerska - Jolanta Fierek

Po publikacji komunikatu zostały dziś (21.05.) wysłane do burmistrz Jolanty Fierek kolejne pytania dotyczące następcy p.o. dyrektora MGOPS oraz wysokości wynagrodzenia doradcy. Ponadto w związku z dzisiejszą decyzją personalną burmistrz Czerska zapytaliśmy czy ma ona może związek z informacją rzecznika wojewody, przesłaną wczoraj do burmistrz Jolanty Fierek, gdzie przypomnijmy, rzecznik w swojej wypowiedzi cytuje m.in. wyrok WSA w Gliwicach dotyczący zasad zatrudnienia osób kierujących placówkami pomocy społecznej: "Wymogi określone w art.122 ustawy o pomocy społecznej obowiązują także osoby, którym powierzono pełnienie obowiązków kierownika jednostek organizacyjnych pomocy społecznej"?

Publikujemy wypowiedzi burmistrz Jolanty Fierek w w/w sprawach:

„Chcę uzupełnić komunikat o jedną ważną uwagę. Zgodnie z prawem umowę z doradcą wójt musi zawrzeć na czas trwania kadencji. Jednak wspólnie z panem Lisem ustaliliśmy, że nasza współpraca będzie trwała – jak można przeczytać w komunikacie – właśnie 3 miesiące. Proszę traktować to jako publiczne przyrzeczenie.

Wynagrodzenie pana Krzysztofa Lisa będzie co najmniej o 1000 PLN niższe od pensji, jaką miał otrzymywać z tytułu pełnienia obowiązków dyrektora MGOPS w Czersku. Uważam za bezcelowe i bezpodstawne odnoszenie się do sytuacji nieaktualnej.

Pan Krzysztof Lis, zorientowawszy się w skali nieprawidłowości w MGOPS w Czersku, zrezygnował dziś z funkcji p.o. dyrektora jednostki. Uznał, że nie będzie w stanie sprostać zarówno bieżącemu zarządzaniu ośrodkiem i dodatkową rolą dotyczącą wykrytych uchybień, w związku z czym zaoferował mi swoją pomoc jako doradca. Przyjęłam jego propozycję, ponieważ to ekspert w zakresie przestępstw gospodarczych. Będzie ze mną współpracował przez najbliższe trzy miesiące i służył mi swoją pomocą oraz radą w dalszej kontroli jednostek samorządu gminnego.

Rezygnacja Pana Krzysztofa Lisa wynika wyłącznie ze skali nieprawidłowości, jakie wyszły na jaw w ostatnich dniach, i nie ma żadnego związku z wypowiedzią rzecznika wojewody, o którą poprosiła redakcja Wizji Lokalnej, ponieważ wypowiedź ta w żadnym razie nie jest wiążąca i nie odnosi się bezpośrednio do konkretnej sytuacji, co zresztą zaznacza na samym początku rzecznik wojewody.

Jestem już po wstępnych rozmowach z pracownikiem czerskiego MGOPS-u, który przejmie obowiązki dyrektora do czasu rozstrzygnięcia konkursu. Stanie się to na podstawie art. 21 Ustawy o pracownikach samorządowych. Jest dobrym zwyczajem, aby o takiej personalnej decyzji dowiedziała się najpierw kadra ośrodka, stąd podam tę informację do wiadomości publicznej jutro.”

(red)

  1. 20 maja 2015  12:02   ale fucha podwójny zarobek - ... (3)   anonim

    ale fucha podwójny zarobek - w Czersku nie ma odpowiednich ludzi na takie stanowisko?. może sami kumotry. Jak to w Czersku bywa.

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi