Biorąc pod uwagę wyniki badań wskazujących na niskie spożycie ryb morskich w naszym kraju, należy sądzić, iż niewystarczające jest pokrycie zapotrzebowania na niezbędne kwasy tłuszczowe.
28 lutego 2012 07:43Takie jak omega-3, tj.: EPA – kwas eikozapentaenowy i DHA – kwas dokozaheksaenowy. Z wywiadów, jakie przeprowadzam z pacjentami naszej poradni wynika, że i owszem – często mają świadomość, iż tzw. kwasy omega-3 są bardzo ważne w codziennej diecie, ale … już nie bardzo wiedzą, w jaki sposób dostarczyć ich sobie w najkorzystniejszy sposób. Na ogół sięgają po modne ostatnio „suplementy diety”, które ich dostarczają.
Czy jest to dobry wybór ? – zdecydowanie nie !
Podstawowym źródłem obu tych kwasów powinny być ryby morskie, a w szczególności: śledzie, makrela, łosoś, flądra, halibut, dorsz - których spożycie powinno stanowić przynajmniej 2 posiłki tygodniowo.
Mechanizmy biologicznego działania kwasów EPA i DHA polegają na:
Aby jednak uzyskać korzystne efekty biologiczne dla zdrowia, proporcja pomiędzy spożyciem kwasów omega-6 (tłuszcze roślinne) a kwasów omega-3 w codziennej diecie powinna wynosić 5-6 : 1.
Kwasy omega-3 mogą spełniać istotną rolę w profilaktyce i leczeniu:
Kardioprotekcyjne działanie kwasów omega-3 uzyskuje się w przypadku dawek ok. 1g/dobę, czyli możliwych do pokrycia przez naturalne źródła pokarmowe. Badania naukowe udowodniły, iż kwasy omega-3 zapobiegają śmierci z przyczyn wieńcowych poprzez zmniejszenie ryzyka nagłego zgonu sercowego, a z przeprowadzonej metaanalizy wynika, że kwasy omega-3 przedłużają życie pacjentów podobnie do statyn (leków obniżających poziom cholesterolu). Jednak najnowsze badania randomizowane u chorych z wszczepionym kardiowerterem-defibrylatorem, a więc u chorych z najgroźniejszymi zaburzeniami rytmu serca, nie potwierdziły korzyści z suplementacji kwasów omega-3 i stąd w tej grupie pacjentów nie jest polecane dodatkowe podawanie preparatów z tymi kwasami.
Ostrożność w spożywaniu ryb morskich należy zalecić kobietom w ciąży i dzieciom do 7-go roku życia; szczególnie tuńczyk i łosoś nie powinny być częściej spożywane niż 1 raz w tygodniu ze względu na zwiększone ryzyko zatrucia rtęcią i/lub dioksynami. W tej grupie uzupełnieniem istniejących niedoborów w diecie mogą być suplementy o kontrolowanej zawartości EPA i DHA.
Dla dzieci od 7. roku życia zalecane jest spożycie ryb morskich przynajmniej 2 razy w tygodniu, w szczególności: makreli, halibuta, dorsza, sardynek. Dodatkowym cennym źródłem roślinnym kwasów omega-3 mogą być orzechy i produkty otrzymywane z ziaren o wysokiej zawartości kwasu alfa-linolenopwego. Obecnie eksperci proponują wprowadzanie ryb do diety dzieci już po ukończeniu 1. roku życia – warunkiem jest ich dobra jakość (niska zawartość metali ciężkich). Ostrożnie i z opóźnieniem należy wprowadzać ryby do diety dzieci z rodzin „atopowych” i w przypadku rozpoznania alergii pokarmowej.
Kwasy omega-3 w dawkach od 2-4 g/dobę, w postaci suplementów diety, mogą być stosowane tylko pod kontrolą lekarza w leczeniu hipertriglicerydemii. Należy także podkreślić, że w leczeniu zaburzeń lipidowych, zwłaszcza o charakterze mieszanym (hipercholesterolemia z hipertriglicerydemią i obniżonym stężeniem HDL – tzw. „dobrym cholesterolem”) szczególnie korzystne efekty przynosi połączenie terapii statyną lub fibratem ze stosowaniem kwasów omega-3 w codziennej diecie.
Korzystne efekty kwasów omega-3 zaobserwowano także w zapobieganiu progresji miażdżycy u kobiet po menopauzie.
Pamiętajmy: byśmy byli zdrowi potrzebujemy kwasów omega-3 i omega-6 w odpowiednich proporcjach !
Stosunek kwasów omega-3 do omega-6 powinien wynosić 1:5 lub 1:6. Niestety dieta przeciętnego Polaka nie spełnia tych wymagań. Dlaczego ?
Jemy za mało ryb bogatych w omega-3 !
Sabina Budkiewicz
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
a ryby wedzone tez mozna jesc?
Ryby wędzone są o tyle mniej wartościowe, że ... wędzone są na ogół w tzw. chemicznym dymie wędzarniczym, a ten akurat nie należy do najzdrowszych - zwłaszcza w przypadku osób mających problemy z błoną śluzową żołądka. Ogólnie mówiąc: produkty wędzone, marynowane lub solone - spożywane w nadmiarze - sprzyjają niestety nowotworom żołądka. A więc: wszystko z umiarem, także tego typu produkty. Tym niemniej np. wędzona makrela - spożywana w umiarkowanych ilościach - jest świetnym źródłem kwasów omega-3.
wiecznie żyje bo zdrowo jada......http://chojnice24.pl/artykul/12180/ratusz-sprzata-przy-koperniku/285/#comments
co za czub wkleja te debilne linki z debilnego portalu, to juz sie nudne i niestrawne robi
A może podyskutujemy bardziej merytorycznie na temat diety dr Budwig ?
Ciekawe, czy puszka np po sledziach też zawiera dobre kwasy?
Cenię sobie poczucie humoru, ale ... na wyższym poziomie ! Radzę uczynić ze swojego mózgu coś więcej aniżeli... puszkę po śledziach !
Ja lubię szprotki w puszce, acha i jeszcze sardynki
Szprotki lub sardynki w konserwie są przede wszystkim bogatym źródłem wapnia, bo ... spożywamy je z ośćmi! Najlepiej wybierać te w tzw. sosie własnym lub w pomidorach, bo jeśli wybierzemy te w oleju, to nie mamy żadnej gwarancji, jakiego rodzaju olej został do nich dodany. Na ogół producent wybiera ten najtańszy, często palmowy (bardzo niezdrowy !. I tu znów warto kierować się tzw. złotym środkiem: szprotki bądź sardynki w konserwie i owszem, ale ... najlepiej w pomidorach bez dodatku podejrzanego oleju i ... od czasu do czasu.