Tradycyjnie w pierwszą sobotę sierpnia (3.08.) ) w amfiteatrze im. Jana Sabiniarza w Fosie Miejskiej odbyła się kolejna, już XXIX edycja Chojnickiej Nocy Poetów. Podczas niej nowy patron amfiteatru odebrał akt nadania swego imienia.
4 sierpnia 2024 09:59Poprowadziła Noc kolejny raz Magdalena Kosobucka. Rozpoczęła się ona od pojedynku na słowa pomiędzy „Młodymi”, czyli zwycięzcami tegorocznych Kwietniowych Spotkań z Poezją, a „Starszymi”, których reprezentowali członkowie zespołu Projekt 41. Kolejny wykonawca, to Tomasz Steńczyk z zespołem, który w programie „Moja kokaina” wykonał utwory, do których tekst napisała Agnieszka Osiecka.
Nie zabrakło nawiązania do bohatera, który wystąpił przed laty w Fosie, a był również motywem przewodnim ostatniego wykonawcy wczorajszej Nocy, czyli Marka Grechuty, gdyż licznie zebrana publiczność mogła usłyszeć nową wersję przeboju „Gaj”. Tekst do niego napisała właśnie Agnieszka Osiecka, a wspólnie go wykonali Marek Grechuta i Maryla Rodowicz. Po tym punkcie Chojnickiej Nocy Poetów dokonano podsumowania Konkursu Jednego Wiersza. Niestety, kolejny raz jego uczestnicy nie mieli okazji spotkać się przed sobotnim wieczorem na kilkudniowym „zgrupowaniu”, które odbywały się m.in. w Swornegaciach czy Charzykowach.
Przyznano trzy równorzędne nagrody główne, które otrzymali: Małgorzata Borzeszkowska z Lęborka za wiersz "Chile - reborn", Artur Boratczuk z Boleszkowic za wiersz "Przybycie osadników na Ziemie Odzyskane" oraz Janusz Pyziński z Dębicy za wiersz "Wiatyk". Wyróżnienia otrzymały Flora Gabrysiewicz z Krakowa za wiersz "Karta ewakuacyjna" i Milena Gojny-Zbierowska z Katowic za wiersz "Potęgowanie". Wiersze nieobecnych (w Fosie było tylko dwoje laureatów) poetów odczytali Beata Czapiewska, Daria Kwiatkowska i Grzegorz Szlanga.
Następnie na scenie amfiteatru pojawiła się Joanna Trzepiecińska, która przy akompaniamencie Bogdana Hołowni wykonała piosenki kabaretowe z lat międzywojennych, a także Kabaretu Starszych Panów. Nim swoje wiersze przedstawił Jan Sabiniarz, Magdalena Kosobucka przypomniała jego bogaty życiorys zawodowy (jako architekt zaprojektował amfiteatr w Fosie na Turniej Miast w 1986), oraz artystyczny.
Po krótkiej recytacji odebrał z rąk wiceprzewodniczącej RM Renaty Dąbrowskiej oraz wiceburmistrza Adama Kopczyńskiego symboliczny akt nadania jego imienia Fosie Miejskiej. Kolejny punkt programu Nocy, to monodram z poezją Zbigniewa Herberta w wykonaniu aktora Wojciecha Wysockiego w towarzystwie muzyki Piotra Kajetana Matczuka.
Na zakończenie zespół PLATEAU z gościnnym udziałem w kilku utworach Krzysztofa Kiljańskiego, przypomniał twórczość Marka Grechuty.
(je)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe