Wielu Polaków staje przed wyzwaniem przygotowania dokumentacji kredytowej, która przekona bank do przyznania finansowania.
10 kwietnia 2025 12:21Jeśli otrzymałeś negatywną decyzję kredytową, nie wszystko stracone. Kluczowe jest zdiagnozowanie dokładnej przyczyny odmowy. | fot. mat. partnera
Odpowiednie przygotowanie do procesu kredytowego może znacząco zwiększyć szanse na pozytywną decyzję, dlatego warto poznać sprawdzone metody, które pomogą zabezpieczyć się przed odmową.
Dywersyfikacja wniosków kredytowych to podstawowa strategia zwiększająca prawdopodobieństwo uzyskania finansowania. Eksperci zalecają złożenie dokumentów w 2-3 bankach równocześnie. Dlaczego nie więcej? Nadmierna liczba zapytań kredytowych w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) może negatywnie wpłynąć na ocenę zdolności kredytowej. Warto pamiętać, że samo złożenie wniosku w większości banków nie wiąże się z dodatkowymi kosztami (poza nielicznymi wyjątkami, gdy bank wymaga opłaty za wycenę nieruchomości).
Weryfikacja raportu BIK to kluczowy krok w przygotowaniach do procesu kredytowego. Historia kredytowa często jest głównym powodem odmowy finansowania, dlatego warto wcześniej sprawdzić swój raport na stronie bik.pl (koszt około 60 zł). Dzięki temu możesz zidentyfikować potencjalne problemy i odpowiednio się do nich przygotować przed złożeniem wniosku.
Bank chętniej udzieli kredytu osobie, która udowodniła swoją wiarygodność finansową. Jeśli nie masz historii kredytowej, warto rozważyć zaciągnięcie mniejszego zobowiązania (np. karty kredytowej) i terminowe jego spłacanie, co pomoże zbudować pozytywny scoring przed ubieganiem się o kredyt hipoteczny. Pamiętaj, że lepiej nie mieć żadnej historii kredytowej niż mieć negatywną.
Jeżeli potrzebujesz porady lub pomocy, skontaktuj się ze Specjaliści Kredytowi
Dla przedsiębiorców absolutnie kluczowe jest uregulowanie wszystkich zobowiązań publicznoprawnych. Jakiekolwiek zaległości wobec ZUS czy Urzędu Skarbowego praktycznie dyskwalifikują z możliwości uzyskania kredytu hipotecznego. Banki bezwzględnie wymagają zaświadczeń o niezaleganiu z tymi płatnościami.
Przedsiębiorcy powinni pamiętać, że forma opodatkowania działalności gospodarczej ma istotny wpływ na ocenę zdolności kredytowej. Najprzychylniej banki patrzą na rozliczających się na zasadach ogólnych (książka przychodów i rozchodów), gdyż daje to pełny obraz dochodów. W przypadku ryczałtu ewidencjonowanego banki często przyjmują jedynie 20% przychodu jako dochód netto, co znacząco obniża zdolność kredytową.
Profesjonalne doradztwo kredytowe może okazać się nieocenione, szczególnie dla przedsiębiorców. Ekspert pomoże prawidłowo oszacować zdolność kredytową, wybierze banki najlepiej podchodzące do twojej formy zatrudnienia i dochodów, a także doradzi, jak przygotować dokumentację, aby maksymalnie zwiększyć szanse na pozytywną decyzję.
Jeśli otrzymałeś negatywną decyzję kredytową, nie wszystko stracone. Kluczowe jest zdiagnozowanie dokładnej przyczyny odmowy. Czasem wynika ona z błędów analityka bankowego (np. nieuwzględnienia części dochodów) lub braku odpowiednich dokumentów. W wielu przypadkach, po właściwym wyjaśnieniu sytuacji i dostarczeniu dodatkowych informacji, możliwe jest odwrócenie negatywnej decyzji.
Sprawdź nasze inne publikacje:
https://specjaliscikredytowi.pl/blog/jak-zbudowac-dobra-historie-kredytowa-firmy/
Artykuł sponsorowany
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe