Spis treści: Na początek: czy hydrofor ma być użytkowany w okresie zimowym?, Zaizolowanie hydroforu, Zaizolowanie rur doprowadzających wodę do i z hydroforu, Wiosną obowiązkowa kontrola stanu zbiornika i przepony, Eksperci doradzają.
18 maja 2023 08:35Hydrofory przeponowe służą do magazynowania wody pobranej ze studni. Stanowią więc podstawowy element instalacji wodociągowej zasilanej z przydomowego ujęcia. Zwykle zbiornik hydroforowy montuje się w ogrzewanym pomieszczeniu, na przykład w garażu czy w kotłowni. Zdarza się jednak, że inwestorzy – z braku miejsca – decydują się na montaż hydroforu w obudowie studni kręgowej czy w domku gospodarczym. W takiej sytuacji konieczne jest zabezpieczenie hydroforu przeponowego przed zimą. Jak to zrobić? Oto garść wskazówek.
Porada eksperta: „Celem stosowania zbiornika hydroforowego jest nie tylko zapewnienie sobie stałego dostępu do wody w odpowiedniej ilości, ale także regulowanie pracy pompy. Dzięki hydroforowi pompa nie pracuje przez cały czas, a załącza się tylko wtedy, gdy ciśnienie w instalacji spadnie poniżej zadanego poziomu (po którego osiągnięciu zasilanie pompy jest odłączane – odpowiada za to łącznik ciśnieniowy).” Źródło: https://sklep-hydros.pl/40-zbiorniki-hydroforowe
To najważniejsza kwestia, nad którą trzeba się zastanowić. Jeśli studnia jest jedynym źródłem wody na potrzeby domu, to wskazane jest zamontowanie hydroforu w budynku lub w innym pomieszczeniu, w którym temperatura nigdy nie spada poniżej zera.
Jeśli natomiast hydrofor służy wyłącznie magazynowaniu wody do podlewania ogródka, czyli jest używany od wiosny do jesieni, to przed zimą trzeba go przede wszystkim opróżnić. Pamiętajmy, że nawet po ustaniu wypływu wody z najniżej położonego punktu poboru, w hydroforze wciąż jest sporo cieczy – aby się jej pozbyć należy użyć kompresora (podłączanego do wentyla przepony).
Są dwie szkoły zabezpieczania hydroforu przeponowego na zimę:
1. Demontaż zbiornika i przeniesienie go do ogrzewanego pomieszczenia, np. piwnicy.
2. Zaizolowanie hydroforu bez odłączania go od instalacji.
Jeśli preferujesz to drugie rozwiązanie, to kluczowe jest zastosowanie izolacji, która rzeczywiście nie dopuści do zamarznięcia resztek wody w zbiorniku. Można użyć do tego np. styropianowej skrzynki. Dobrym pomysłem będzie również zastosowanie mat grzewczych, które będą automatycznie uruchamiane w momencie spadku temperatury w okolice zera stopni.
Zbiornik przeponowy nie może być narażony na bezpośredni kontakt z wodą opadową, w tym ze śniegiem. Przed zimą radzimy dokładnie sprawdzić szczelność obudowy studni, jeśli to w niej zamontowano hydrofor. W przeciwnym razie zbiornik, pomimo malowania, może zacząć korodować.
Jak dbać o hydrofor przeponowy? W poradniku czytamy: "Pomiędzy przeponą a ściankami zbiornika musi znajdować się powietrze o określonym ciśnieniu – zwyczajowo jego wartość wynosi od 1 do 1,7 bar. Jeśli zauważysz, że pompa głębinowa lub hydroforowa zbyt często się uruchamia, na przykład przy każdym otwarciu kranu, to pierwsze podejrzenie powinno paść na ubytek ciśnienia w hydroforze." Źródło: https://domabc.pl/dom,ac253/jak-dbac-o-hydrofor-przeponowy,11148
Nie zapominajmy również o pozostałych elementach instalacji, które mogą być narażone na działanie ujemnych temperatur. Dotyczy to każdego niezaizolowanego odcinka rury i każdej złączki. Do izolacji najlepiej jest użyć grubych otulin hydraulicznych. Jeśli wszystkie elementy znajdują się w jednej obudowie studni, to przypominamy o bardzo skutecznej metodzie z matą grzewczą – koszt jest niewielki, a daje to pewność, że instalacja nie ulegnie uszkodzeniu w wyniku mrozu.
Po zimie, gdy mamy już pewność, że nie powtórzą się kilkustopniowe mrozy, można przystąpić do ponownego uruchomienia instalacji. Zaczynamy od kontroli zewnętrznej zbiornika (szukamy widocznych uszkodzeń, ognisk korozji), a następnie przystępujemy do sprawdzenia ciśnienia – po kilku miesiącach prawdopodobnie trzeba dopompować gumową przeponę, aby wartość ciśnienia w zbiorniku mieściła się między 1,2 a 1,5 bara (w zależności od pojemności).
Specjaliści radzą: „Przed ponownym uruchomieniem hydroforu wiosną radzimy dobrze przepłukać zbiornik z osadów czy resztek wytrąconego żelaza. Jeśli jest to zbiornik przeponowy, to kontrolujemy szczelność gumowej membrany.” Źródło: https://hydroportal.pl/hydrofory,ac294/jak-zabezpieczyc-hydrofor-na-zime,10607
Artykuł Partnera
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe