Jak wyglądają średnie ceny OC w zależności od pojemności?

Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową, regulowaną przez ustawę. Nie narzuca ona jednak, ile taka ochrona powinna kosztować. To, jaką kwotę będziesz musiał zapłacić za swoje auto zależy od ubezpieczyciela, który wyliczy roczną składkę.

Pojemność silnika jest bowiem jednym z parametrów, które mają duży wpływ na ostateczną cenę składki OC.   |  fot. ilustracyjne

Jednym z kryteriów kwoty ubezpieczenia jest pojemność silnika. Zobacz, jak wpływa na finalną cenę OC.

Jak wyliczana jest kwota OC?

To, ile będzie kosztować ubezpieczenie twojego samochodu zależy od kilku czynników. To na ich podstawie ubezpieczyciel oszacuje, jak duże ryzyko wypłaty odszkodowania występuje w twoim przypadku. Im większe ryzyko, tym wyższa kwota do zapłacenia. Kryteria brane pod uwagę podczas wyliczania składki można podzielić na te związane z pojazdem oraz z osobą kierowcy.

Czynniki związane z pojazdem to:

wiek pojazdu (im nowsze, tym mniejsze ryzyko awarii i mniejsza kwota za ewentualna naprawę),

stan techniczny auta,

pojemność silnika,

przebieg,

sposób użytkowania auta (firmowe czy prywatne).

Czynniki związane z kierowcą, które wpływają na składkę OC:

wiek kierowcy (młodzi kierowcy są uważani za bardziej niebezpiecznych na drodze),

doświadczenie za kierownicą (czyli od ilu lat ubezpieczający się ma prawo jazdy),

historię ubezpieczeniową (czy kierowca brał udział w stłuczkach, kolizjach, wypadkach oraz czy bywał sprawcą),

miejsce zamieszkania (wieś czy miasto – w dużym mieście łatwiej o stłuczkę czy zarysowania auta na miejskim parkingu),

sytuację rodzinną – stan cywilny i liczba dzieci (według ubezpieczycieli kierowcy mający rodzinę jeżdżą ostrożniej).

Ubezpieczenie OC jest więc zawsze składową kilkunastu czynników, a każdy ubezpieczyciel ma prawo oszacować ryzyko według swoich kryteriów. Więcej na temat polisy OC możesz przeczytać tutaj: https://rankomat.pl/ubezpieczenie-oc.

Pojemność silnika a ubezpieczenie OC

Doświadczenie kierowcy czy rocznik samochodu wydają się być oczywistymi czynnikami, wpływającymi na mniejsze lub większe ryzyko zdarzenia drogowego. Co jednak wspólnego ma z bezpieczeństwem na drodze pojemność silnika? Okazuje się, że niezwykle dużo. Każdy kierowca wie, że im większy silnik, tym większa moc pojazdu. W praktyce oznacza to, że łatwiej się takim autem rozpędzić, jazda jest bardziej dynamiczna – a w przypadku niektórych kierowców – także brawurowa. Z tego względu samochody z silnikiem o dużej pojemności oraz modele typowo sportowe są surowiej oceniane przez ubezpieczycieli.

Rozwijają duże prędkości na drodze i są bardziej masywne, co w przypadku wypadku lub kolizji powoduje większe straty niż mniejszy i jadący wolniej samochód. A im większe straty, tym więcej musi zapłacić poszkodowanym ubezpieczyciel. Z tego powodu, składka OC za samochód z dużym silnikiem jest wyższa. Jakiego rzędu są to rozbieżności? W zależności od ubezpieczyciela różnice w ubezpieczeniu na przykład auta z silnikiem o pojemności 1l a 1,8l mogą wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Zestawienie średnich cen w zależności od pojemności silnika i modelu samochodu znajdziesz tutaj: https://rankomat.pl/samochod/wplyw-pojemnosc-silnika-na-ubezpieczenie.

(Mat. zewnętrzny)