Jak skutecznie zminimalizować odpady budowlane?

Odpady budowlane to nieodłączna część każdego procesu budowlanego, czy to wznoszenia budynku, czy jego wyburzania. Generują się nawet podczas prac remontowych.

Aby skutecznie minimalizować śmieci budowlano-remontowe, niezbędny jest kontener na odpady, który pozwoli na uprzątnięcie placu budowy czy remontowanego lokalu.   |  fot. ilustrac.

Ważne jest, aby redukować powstające odpady między innymi po to, by nie pozostać w otoczeniu piętrzących się śmieci. Jak zatem zrobić to skutecznie i zgodnie z prawem?

Odpady na budowie

Bardzo charakterystycznym elementem na każdym placu budowy jest duży, blaszany kontener. Rozmiary niektórych z nich, szczególnie kiedy inwestycja jest duża, są naprawdę imponujące. Kontenery na odpady z budowy służą właśnie temu, aby odpady powstające w czasie prowadzenia prac nie rozprzestrzeniały się po całym placu budowy, lecz trafiały do pojemnika specjalnego przeznaczenia. Każdy wytwórca odpadów, czyli np. firma budowlana prowadząca budowę, odpowiedzialna jest za utylizację powstających odpadów.

Wg prawa musi więc dostosować się do przepisów, mówiących, że odpadów budowlanych nie wolno przetrzymywać na gołej ziemi. Firma musi więc albo posiadać własne kontenery, albo zwyczajnie je wynająć. W rzeczywistości wynajęcie kontenera jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ idzie za tym również późniejszy wywóz odpadów przez firmę, od której został wypożyczony kontener. Taka firma posiada pozwolenia na transport odpadów i odpowiednią flotę do załadowania zapełnionego kontenera. 

Gruz po wyburzeniu

Kiedy trzeba wyburzyć budynek, potrzebny jest wywóz gruzu. Podobnie jak w przypadku wznoszenia nowego budynku, wyburzanie starej budowli generuje masę odpadów, szczególnie ceglano-betonowych. Również i w tym przypadku z pomocą przychodzą firmy wywozowe. Co ważne, niektóre z nich, jak gruz-alibaba.pl mają w ofercie dodatkowe usługi, które w przypadku wyburzania czy rozbiórki są niezwykle przydatne. Wśród nich wynajem rękawów do gruzu, które pomagają w przenoszeniu odpadów z wyższych kondygnacji. 

Warto wspomnieć, że korzystanie z kontenerów na gruz, których zawartość następnie wywożona jest do dalszej utylizacji, prowadzi do minimalizowania odpadów również w skali makro. Przykładowo, czysty gruz nie zalega na wysypisku, lecz może być z powodzeniem recyklingowany. Nie staje się stertą odpadów, która latami będzie tylko coraz bardziej się powiększać przez kolejne dostawy gruzu, lecz cegły i beton zostają oczyszczone i przetworzone na kruszywo budowlane. Te zaś może posłużyć przy kolejnych inwestycjach budowlanych. 

Remont mieszkania

Odpady budowlane mogą też być efektem ubocznym prowadzonych prac remontowych w domu, w mieszkaniu czy na działce. Niezależnie od tego, gdzie prowadzony jest remont, obowiązuje taka sama zasada: Nie wolno śmieci remontowych umieszczać w kubłach na śmieci komunalne. Zagrażałoby to efektywnemu recyklingowi zarówno śmieci bytowych, jak i tych z remontu. A to skuteczny recykling, jak wiemy, jest jednym ze sposobów minimalizowania ilości odpadów. Co więc zrobić? Podobnie jak firmy budowlane, jako osoby prywatne możemy odpłatnie wypożyczyć kontener na odpady.

Oczywiście nie będzie on prawdopodobnie musiał być tak dużych gabarytów, jak kontenery na budowie, ale firmy świadczące wywóz śmieci z budowy mają bardzo szeroką ofertę. Proponują zwykle między innymi małe, mieszczące około 25 tradycyjnych worków na śmieci kontenerki, idealne w przypadku skromnych remontów. Pojemniki podstawiane są szybko i odbierane w umówionym terminie, co jest szalenie wygodne. Z firmą wywozową zorganizować można nawet wywóz odpadów zielonych z działki, kiedy przygotowujemy ją do kolejnego sezonu. 

Aby skutecznie minimalizować śmieci budowlano-remontowe, niezbędny jest kontener na odpady, który pozwoli na uprzątnięcie placu budowy czy remontowanego lokalu. Co więcej, specjalny pojemnik wymagany jest przepisami prawa. Gruz z kontenera poddaje się w dużej mierze recyklingowi, dzięki czemu śmieci nie zalegają na wysypisku.

(Mat. partnera)