Większość z nas kojarzy kuchnię jako centrum życia rodzinnego w domu. Fajnie jest spotkać się wieczorem przy przygotowywaniu kolacji lub choćby małej kawce.
3 września 2021 11:41Szum czajnika sprzyja refleksji i pogaduchom o niczym. Jednak żeby tak się stało, trzeba wcześniej nieźle nagłowić się nad konfiguracją wyposażenia, aby ciut miejsca zostało jeszcze dla nas. Jak tego dokonać? Zastanówmy się wspólnie, co kilka głów, to nie jedna.
Nie ma sensu przedłużać czasu przygotowania posiłków z powodu niewłaściwie ustawionego wyposażenia. Pół biedy, jeśli dysponujemy odpowiednią przestrzenią. Gorzej, gdy nasza kuchnia jest malutka, co często zdarza się w blokach mieszkalnych. Niejako przy okazji przypominamy, iż zanim pojawią się sprzęty kuchenne, należy się upewnić, że płytki do kuchni wytrzymają większe naprężenia.
Gotowe? Zaczynamy.
Przypomnijmy, że najlepszym rozwiązanie ergonomicznym w kuchniach, jest stosowanie zasady trójkąta, bądź przynajmniej ustawienie trzech elementów w bezpośredniej bliskości od siebie.
Są to:
zlewozmywak;
lodówka;
kuchenka.
Nie tylko zapewnia to funkcjonalny ciąg roboczy, lecz także ogranicza możliwość zachlapania podłogi, czego nasze płytki bardzo nie lubią.
Wszystko powinno być w zasięgu ręki i wzroku. Unika się dzięki temu rozgardiaszu i bezproduktywnej bieganiny. Łatwo sobie wyobrazić, co może się stać podczas podróży z jednego kąta kuchni w drugi z garnkiem pełnym wrzątku.
Podobnie sprawa wygląda z szafkami zawieszonymi powyżej. Nie powinny one powodować urazów głowy, lecz także nie do pomyślenia jest sytuacja, kiedy wyjmując coś z szafki, trzeba wspierać się stołkiem bądź drabinką.
Nowy sprzęt AGD przenosimy na wybrane miejsce, a nie przesuwamy. Łatwo w ten sposób wyrwać płytki ceramiczne lub w najlepszym razie połamać je bądź porysować.
Wszystkie zabiegi aranżacyjne powinny uwzględniać metraż kuchni, co wcale nie oznacza, iż w dużym pomieszczeni będzie łatwiej.
W celu zobrazowania istoty funkcjonalności poprawnego ustawienia sprzętu posłużmy się następującą wizualizacją. Mianowicie, wyposażenie ustawiamy w poniższej konfiguracji:
lodówka przy wejściu;
zlew nieco dalej;
kuchenka zamyka trójkąt.
Efekt? Domownik chcący przekąsić małe co nieco nie krąży po kuchni, powodując zamieszanie. Brudne naczynia z jadalni trafiają błyskawicznie do zlewu, natomiast blat kuchenny z gorącymi garnkami jest poza zasięgiem osób, niezajmujących się w danej chwili sporządzaniem posiłku. Jest to szczególnie istotne, jeśli po mieszkaniu krzątają się dzieci.
Nieco inaczej sytuacja wygląda w dużej kuchni, prowokującej wręcz do rozpusty aranżacyjnej, w kontekście nadmiaru miejsca. Zapewniamy, że przestrzeń ta wkrótce się zapełni. Warto zatem wcześniej rozplanować ją zgodnie z zasadami ergonomii, aniżeli potem biegać bezproduktywnie z kąta w kąt.
O wiele korzystniej jest pozostawić tymczasowo wolne miejsce, zamiast upychać w nie na siłę szafkę, w której i tak nie będzie czego umieścić. No, chyba że ktoś chce zrobić z kuchni rupieciarnię, bo i takie przypadki się zdarzają. Jeszcze raz przypominamy przy okazji, wszelkie dyslokacje muszą odbywać się poprzez przenoszenie, a nie przesuwanie. To bardzo ważne, jeśli mamy położone płytki do kuchni.
Dobrym pomysłem na planowanie rozmieszczenia sprzętu w kuchni, jest wykonanie kilku zdjęć. Konsultacje przy wieczornej kawie z najbliższymi mogą być świetną okazją do wykazania swoich talentów stylizacyjnych.
A co, jeśli nie wszystko pójdzie po naszej myśli? Przynajmniej będzie na kogo zwalić.
(nad.)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe