Jak rozliczać ciepło?

Nad odpowiedzią na to pytanie zastanawiają się ostatnio przede wszystkim mieszkańcy budynków z zasobów Spółdzielni Mieszkaniowej w Chojnicach.

Podzielniki wzbudzają emocje, największe, kiedy przyjdzie płacić rachunek za dostarczone ciepło.   |  fot. internet

O braku sensu w niektórych zapisach regulaminu rozliczania kosztów dostawy ciepła obowiązującym w SM powiedział nam niedawno przewodniczący RN Henryk Mollin. Z lektury całości tegoż regulaminu, który obowiązuje od 1.01.2005 roku, wynika, że jest on tak samo niejasny i mało zrozumiały, jak coroczne rozliczenie podzielników. Czy spółdzielca jest w stanie zrozumieć taki zapis (dotyczy rozliczania CO w budynkach, gdzie są lokale mieszkalne i użytkowe) ust. 2 w par. 8: ”Koszt zmienny CO dla lokali użytkowych ustala się w oparciu o średni koszt ogrzewania 1 m2 p.u. budynku, wyliczonej w drodze podzielenia globalnej kwoty kosztów zmiennych CO przez średnią powierzchnię użytkową wszystkich lokali centralnie ogrzewanych zwiększonych o 70%.”

Przestudiowaliśmy także zapisy regulaminu mówiącego o tym, jak rozliczać delikwenta, który nie ma podzielników. W jednym z lokalnych tygodników w tekście omawiającym przypadek wiceprezes SM Agaty Zachwiei tak m.in. napisano: „Drugi sposób rozliczania dotyczy spółdzielców, którzy nie mają podzielników. Jak się rozlicza ciepło w ich przypadku? Spółdzielnia losowo dobiera trzy podobne mieszkania z podzielnikami w tym samych bloku. Sprawdza ich rachunki. Wylicza średnią. Otrzymaną kwotę ma do zapłaty lokator, który podzielnika nie ma. Jeśli sąsiedzi są oszczędni, spółdzielca bez podzielnika otrzyma zwrot zapłaconej zaliczki na ogrzewanie. Jeśli w innych mieszkaniach grzali na full, będzie musiał dopłacić.” Artykuł dziewiąty w ust.3 mówi coś całkiem innego o tej sytuacji: „Dla mieszkań bez podzielników zużycie ciepła wylicza się na podstawie średniego zużycia ciepła w 4 mieszkaniach danego budynku, w których urządzenia pomiarowe wykazały w przeliczeniu na 1 m2 ich powierzchni użytkowej NAJWYŻSZE zużycie ciepła.” Nic nie ma o losowaniu tych lokali. Ten sam sposób rozliczania ciepła spotyka tych, którzy samowolnie, bez zgody Zarządu Spółdzielni, uniemożliwią odczyt podzielników czy uszkodzą plomby. Sugerujemy członkom RN dokładniejszą lekturę powyższego regulaminu.

A jak inni realizują rozliczanie energii cieplnej? Bardzo podobnymi zasobami co SM, dysponuje Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. W ich budynkach nie ma podzielników. Na podstawie zużycia ciepła w poprzednim sezonie grzewczym jest ustalana dla poszczególnych budynków zaliczka płacona ryczałtowo od 1 m2 przez cały rok. Latem dokonywane jest jej rozliczenie. Jak poinformował nas prezes ZGM Zbigniew Odya, z reguły są bardzo niewielkie dopłaty lub zwroty; nie ma w zasadzie ze strony lokatorów nacisków, aby montować w ich mieszkaniach podzielniki CO. W budynkach wspólnot mieszkaniowych Leśna 2, 4 i 6 (wielka płyta z końcówki lat 80-tych ub. wieku) mieszkańcy płacą za CO tylko w sezonie grzewczym. Na koniec każdego miesiąca zarządca i dostawca ciepła (Szpital) odczytują główne ciepłomierze każdego budynku i węzła grupowego. Następnie zarządca wylicza stawkę za CO i CW obowiązującą za dany miesiąc. Latem stawka zmienna za CO nie występuje w comiesięcznie wystawianych fakturach. Mieszkania w budynkach na Leśnej nie mają podzielników, ale każdy grzejnik ma termozawór, docieplono stropodachy, uszczelniono spoiny na elewacjach. Najnowocześniejszy system funkcjonuje w nowobudowanych domach Chojnickiego TBS Sp. z o.o. Każdy lokal ma od początku indywidualny ciepłomierz, który mierzy ilość ciepła zużytą na podgrzanie wody i jego ogrzanie.

(je)                                                                                                                            

  1. 10 kwietnia 2010  18:05   Termuś, ty naprawdę nie ...   termostat

    Termuś, ty naprawdę nie kumasz, ze nie zdjęcie a tekst jest ważny, nie wiem dlaczego mieliby sobie strzelić samoboja, to raczej ty chyba sobie strzeliles

    0
    0
  2. 10 kwietnia 2010  17:27   Pan termozawór   Termuś

    No i chojnice.com strzeliło sobie tym zdjęciem samobója! Tak jak na zdjęciu nie montuje się zaworów z termostatem!!! Termostat ma być ustawiony pod kątem 90 stopni do przedniej części grzejnika. W innym przypadku nie ma to sensu!

    0
    0