Budowa domu wymaga odpowiedniego przygotowania. Teren jest często nieogrodzony i niezagospodarowany. Ziemia, na której wzniesiony będzie budynek bywa nierówna, co więcej, może być też zarośnięta.
27 stycznia 2023 22:27Obszar wymaga też przygotowań pod względem logistycznym i funkcjonalnym na sam czas budowy.
Ogrodzenie terenu budowy to nie tylko kwestia wydzielenia przestrzeni, ale również zapewnienia bezpieczeństwa. Ogrodzona działka oraz tablice ostrzegawcze na parkanie, informujące o trwających robotach, to większe bezpieczeństwo dla osób postronnych. Żółta tablica informacyjna z danymi kontaktowymi i numerem pozwolenia na budowę jest wręcz wymagana prawem. Z kolei solidne ogrodzenie zmniejsza ryzyko, że na teren wkroczą osoby, które nie powinny się tam znaleźć, np. dzieci. Opłotowanie należy wykonać zgodnie z przepisami prawnymi. Najlepiej więc, aby ogrodzenie miało co najmniej 150 cm wysokości. Dobrze, żeby odległość od wykopów była większa niż metr. Zawsze jednak trzeba pilnować faktycznego przebiegu granicy działki. Wyznaczają ją geodezyjne punkty graniczne.
Jaki materiał sprawdzi się w roli ogrodzenia? Najpopularniejsza jest metalowa siatka, ze względu na łatwość i szybkość montażu. Na etapie wznoszenia domu zwykle nie inwestuje się jeszcze w ozdobne, dekoracyjne ogrodzenie — z tym poczekać można na sam koniec budowy, kiedy wszystkie prace będą już zakończone, a szansa na przypadkowe zniszczenie ozdobnego opłotowania np. przez ciężki sprzęt, będzie nikła.
Aby przygotować grunt pod budowę, konieczne bywa przeprowadzenie poziomowania gruntu i jego niwelacji. Ta pierwsza procedura, która rozpoczyna się dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę, polega na wyznaczeniu różnic między znajdującymi się na różnych poziomach punktami. Geodeta dokonujący obliczeń przedstawi nam w ten sposób informacje, na jakiej wysokości znajduje się teren budowy względem pozostałego otoczenia.
Niwelacja gruntu zaś wiąże się z praktycznym wyrównywaniem nierówności, to znaczy np. wywiezieniem nadmiaru ziemi z konkretnych miejsc. Nadmiar ziemi załadować można w worek bigbag — worki takie można odpłatnie wynająć od firm świadczących wywóz gruzu jak np. http://gruzar.pl. Niwelacja może też wiązać się z usypaniem ziemi tam, gdzie jest jej za mało — czasami jest to konieczne dla uzyskania gruntu na tyle równego, by różnice w poziomie nie stanowiły niebezpieczeństwa dla powstającego domu.
Bywa, że działka nie wymaga wyrównywania terenu, biorąc pod uwagę fakt, że i tak czekają nas rozkopy pod fundamenty. To, co jednak blokuje przed rozpoczęciem prac bywa związane z porastającą działkę roślinnością. Jeżeli są tam drzewa i krzewy, możemy potrzebować zezwolenia na ich wycięcie. Czy tak rzeczywiście będzie, zależy od rodzaju roślinności i obwodu pnia na wysokości 5 cm. Jeśli w przypadku danego gatunku drzew przekracza on określoną wartość, oznacza to, że drzewo pełni ważną funkcję w ekosystemie — nie obejdzie się bez uzyskania pozwolenia na wycięcie takiej roślinności. Zgodę na wycinkę wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, po uprzednim zapoznaniu się ze złożonymi we wniosku informacjami.
Jeżeli nie możemy lub nie chcemy usuwać drzew czy krzewów, a możemy je za to przesądzić, warto z tego rozwiązania skorzystać. Jeżeli muszą pozostać tam, gdzie rosną, to trwająca na terenie budowa nie może powodować ich uszkodzenia, w szczególności zwrócić trzeba uwagę na zabezpieczenie korzeni.
Nie można zapominać też o tym, że budowa domu wiąże się z powstawaniem różnego rodzaju odpadów. To, że jesteśmy właścicielami danego terenu, nie upoważnia nas do przetrzymywania odpadów budowlanych na gołej ziemi. Jest to niezgodne z prawem. Aby prawidłowo gospodarować śmieci powstające na budowie, konieczne są kontenery na gruz, gdzie umieszczać można to, co będzie elementem ubocznym budowy — odłamki cięgieł, betonu, ceramiki, stropów, siatek montażowych itp. Na gruzo.pl dostępny jest np. kontener typu KP-15 o wytrzymałości aż 6 ton i pojemności 15 m3. Pracownicy nie tylko udostępnią kontener, ale też przywiozą go pod wskazane miejsce, a następnie w wyznaczonym czasie przyjadą po odbiór — zabiorą pojemnik wraz z zawartością.
Przed rozpoczęciem budowy, chcąc przygotować teren należy odpowiednio go ogrodzić i oznaczyć. Przygotowanie gruntu może wiązać się również albo z wyrównaniem go poprzez usuwanie nadmiaru ziemi, albo poprzez dostarczenie jej w miejsca, które tego wymagają. Jeśli na działce znajdują się rośliny, które planujemy usunąć, możliwe, że konieczne będzie uzyskanie na to zezwolenia. Nie wolno zapominać też o tym, że odpady z budowy nie mogą być przetrzymywane bezpośrednio na ziemi.
– Materiał partnera
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe