Jak przygotować się do maratonu? Ile czasu potrzebujesz?

Maraton dla każdego biegacza stanowi wyjątkowe wyzwanie, wymagające dużej dozy samozaparcia i zdyscyplinowania. W przedsięwzięciu tym kluczową rolę odgrywa odpowiednie przygotowanie fizyczne jak i mentalne.

Chociaż przygotowania do maratonu wymagają czasu, determinacji i poświęcenia, z każdym krokiem zbliżają Cię sukcesu.   |  fot. mat. partnera

By przebiec dystans 42,195 kilometra trzeba być odpowiednio przygotowanym, zarówno w zakresie częstotliwości prowadzonych treningów, odpowiedniego odżywiania, wysypiania się i unikania używek. Ile czasu potrzeba na kompleksowe przygotowanie się do maratonu? Szczegóły poniżej.

Co na dobry początek?

Zanim zaopatrzysz się w wygodne obuwie jak na przykład buty do biegania Hoka, musisz wiedzieć, że przed przystąpieniem do treningu maratońskiego niezbędna jest konsultacja lekarska. Ogólne badanie stanu zdrowia pozwoli upewnić się o braku przeciwwskazań do udziału w biegu na takim długim dystansie. 

Już od początku swojej przygody z bieganiem warto robić okresowe badania, które mogą zwiększyć szansę na wieloletnie uprawianie sportu. Dzięki dostępnym online planom treningowym, osoby przygotowujące się do maratonu mogą efektywniej zaplanować swoje treningi.

Plan biegania — co powinien obejmować?

Układając plan biegania, możesz wzmacniać swoją kondycję różnymi rodzajami treningów. W oparciu o system długich biegów, treningów interwałowych i biegów wytrzymałościowych możesz kształtować swoją wydolność. Wsparciem dotychczasowych treningów mogą być zegarki sportowe z gotowymi planami ćwiczeń oraz inne akcesoria do biegania w terenie jak kamizelki i pasy.

Ile trwa przygotowanie do maratonu?

Ilość czasu potrzebnego na przygotowanie się do maratonu determinuje kilka czynników takich jak dotychczasowa kondycja, biegowe doświadczenie, genetyczne predyspozycje, motywacja do treningów oraz dostępność czasu na ćwiczenia. Jednak ogólnie przyjętą normą dotyczącą pełnego przygotowania do biegu maratońskiego dla osób bez wcześniejszego doświadczenia jest czas od 4 do 6 miesięcy.

Ze względu na indywidualne czynniki, które dla każdego biegacza są inne, dla jednych będzie to wystarczający czas, by przygotować się do startu, inni zaś będą potrzebowali jeszcze dodatkowej ilości treningów. Osoby z doświadczeniem biegowym mogą skrócić swój okres przygotowawczy, nawet jeśli nigdy nie startowały nawet w półmaratonie. W tym wypadku kluczowe jest już samo to, że codziennie biegają, więc ich forma utrzymuje się na stałym poziomie. 

Dłuższe przygotowanie do biegów dotyczy osób, które dopiero rozpoczęły swoją przygodę z bieganiem, planując treningi bez wsparcia trenera we własnym zakresie.

Maraton

Zadbaj o odpowiednią dietę, trening mentalny i strój do biegania

Wbrew pozorom, właściwe odżywianie odgrywa kluczową rolę w przygotowaniach do maratonu. W tym celu warto skonsultować się z dietetykiem dla stworzenia planu żywieniowego dostosowanego do potrzeb biegacza.

 Nie zapominajmy o tym, że trening mentalny jest tak samo ważny jak trening fizyczny. Pracujac na swoją mentalną wytrzymałością nauczysz się radzić sobie stresem i nerwami już przed samym startem wyścigu. Przed tym wielkim dniem, upewnij się, że Twój strój do biegania jak na przykład odzież Sportstyle w Sportano, będzie zapewniać Ci komfort, którego potrzebujesz.

O czym należy pamiętać przed samym maratonem?

Przed maratonem pamiętaj o zrównoważonej diecie bogatej w tłuszcze, białka, węglowodany, witaminy i minerały. Na kilka dni przed startem wyścigu warto zwiększyć spożycie węglowodanów w celu zmaksymalizowania w mięśniach zasobów glikogenów. Dzięki temu, potrzebnej energii wystarczy Ci na cały wyścig.

Równie istotna jest odpowiednia hydratacja przed wyścigiem, która powinna być regularna. Unikajmy nadmiernego spożywania płynów tuż przed startem, aby nie narażać się na zwiększoną potrzebę oddawania moczu. Jeśli chodzi o ostatni posiłek przed startem, powinien być lekkostrawny i spożyty na 2-3 godziny przed planowanym wyścigiem.

Chociaż przygotowania do maratonu wymagają czasu, determinacji i poświęcenia, z każdym krokiem zbliżają Cię sukcesu. Pamiętaj, że w tej dyscyplinie sportowej oprócz treningów fizycznych także siła woli i determinacja odgrywają bardzo ważną rolę.

- Artykuł sponsorowany