Jak prawidłowo zadbać o higienę mycia rąk?

Swego czasu w internecie krążyły filmy pokazujące, jak należy myć ręce i jak nie należy. Wielu z nas myjąc ręce, koncentruje się tylko na wewnętrznej stronie, a zapomina o zewnętrznej oraz o przestrzeniach między palcami i o kciukach.

O potrzebie mycia dłoni wiemy wszyscy, jednak czy rzeczywiście robimy to poprawnie? Higieniczne mycie rąk to pierwsza linia obrony przed licznymi bakteriami i wirusami.   |  fot. ilustracyjne

Sprawdźmy, dlaczego higiena rąk jest tak ważna oraz jak prawidłowo o nią zadbać.

Dlaczego mycie rąk jest ważne?

Na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale czystość rąk przekłada się na nasze zdrowie. Celem mycia jest pozbycie się z powierzchni skóry brudu i patogenów chorobotwórczych (ponad półtora tysiąca bakterii na centymetrze kwadratowym skóry!), które tylko czekają, aby przedostać się do naszego organizmu. Weźmy za przykład przedszkolaki, dopiero uczące się zasad higieny. To właśnie one narażone są na choroby brudnych rąk – dotykając wszystkiego, co popadnie i wkładają ręce do buzi – w tym na zakażenie pasożytami. Dlatego każda łazienka, w szczególności zaś łazienki publiczne, powinny być wyposażone w stale uzupełniane dozowniki na mydła i ręczniki papierowe. Właściwa higiena rąk zabezpieczy nas przed wieloma nieprzyjemnymi chorobami wywołanymi przez groźne patogeny.

Prawidłowe mycie rąk

Prawidłowe mycie rak powinno trwać przynajmniej czterdzieści sekund. Do przeprowadzenia operacji niezbędne jest mydło w pianie lub wpłynie (w kostce narażone jest na wilgoć i namnażanie się bakterii), ciepła lub letnia woda i ręcznik papierowy. Po zwilżeniu dłoni wodą i wyciśnięciu mydła pokrywamy dłonie preparatem na całej powierzchni skóry. Pocieramy dłonie o dłoń kolistymi ruchami, od wewnątrz i zewnątrz. Nie zapominajmy o przetarciu przestrzeni między palcami oraz umyciu ruchem obrotowym obu kciuków. Po oczyszczeniu rąk bieżącą wodą wycieramy je ręcznikiem, po czym zakręcamy wodę, dotykając kurek tylko przez ręcznik, następnie wyrzucamy papier.

Choroby brudnych rąk

Jeśli nie będziesz stosować się do zaleceń, grozi ci złapanie wielu niebezpiecznych chorób, które przenikną do twojego organizmu przez rany, w wyniku dotykania twarzy, oczu, nosa i ust. Do przykładowych należą:

● Zatrucia pokarmowe oraz choroby, w tym biegunka, wymioty, bóle brzucha, wysika temperatura, kolka i odwodnienie organizmu (salmonella i czerwonka bakteryjna);

● Infekcje dróg oddechowych;

● Wirusowe zapalenie wątroby typu A (HAV) wywołującą żółtaczkę pokarmową oraz zapalenie wątroby typu E (HEV);

● Zapalenie jamy ustnej;

● Zarażenie się pasożytami (owsiki, tasiemce).

Jak dbać o higienę?

Myjmy ręce, ilekroć zajdzie potrzeba, a więc:

● przed i po skorzystaniu z toalety,

● przed jedzeniem,

● przed przygotowaniem posiłków,

● przed zażyciem lekarstw,

● po zabawie ze zwierzętami,

● po kontaktach z osobami chorymi,

● po przyjściu do domu,

● po wyjściu ze szpitala czy przychodni,

●  po skorzystaniu z pracy przy komputerze,

● przed malowaniem twarzy,

● przed ściągnięciem i założeniem soczewek kontaktowych,

● po dotykaniu pieniędzy,

● po sprzątaniu (myciu naczyń, wynoszeniu śmieci),

● po skorzystaniu z zajęć na siłowni (po dotykaniu sprzętów i narzędzi);

●  przed i po pielęgnacją noworodków i niemowląt.

Lista wydaje się długa, jednak w praktyce częste mycie rąk nie będzie problemem. Jeśli uświadomimy sobie, ile zarazków żyje na klamkach, guzikach i poręczach, które dotykały przed nami inne osoby, właściwa higiena nie będzie nam obca.

(mat. zewnętrzny)