Jak dzieci wydają pieniądze na gry komputerowe

Według pewnej gospodyni domowej z Polski, trudno jest jej upilnować dzieci, gdy grają w gry komputerowe. A to dlatego, że uzależniając się od wirtualnej rozrywki, mogą wydawać znaczne sumy pieniędzy.

Powszechna popularność gier wśród młodych ludzi sprawiła, że ​​jest to jeden z najpopularniejszych sposobów, w jaki dzieci wydają pieniądze w Internecie.   |  fot. ilustrac.

Gdzie trafiają pieniądze

Kobieta wychowuje dwóch synów w wieku 14 i 12 lat. Pierwszą grą młodszego z nich był Roblox, znany z obecności wirtualnej waluty. Chłopiec dość szybko zaczął więc prosić rodziców o datki na zakup sprzętu i innych ulepszeń dla swoich postaci. Jak opowiada kobieta, jego dziadkowie dali chłopcu 200 złotych na Boże Narodzenie, a ku szokowi kobiety, wydał on pieniądze w ciągu kilku dni.

Następną rozrywką, na której chłopiec zaczął się skupiać, była gra World of Tanks. Ona również wymaga datków na ulepszanie broni. Gra ma jednak jeden plus - za oglądanie reklam można otrzymać wirtualną walutę. A matka jest pewna, że jej syn obejrzałby wszystkie możliwe reklamy, gdyby stracił miesięczne kieszonkowe. Alternatywnie, gracze mogą skorzystać z bonusów, o których można zobaczyć na Bonus-bez-depozytu.pl. Te darmowe bonusy dają ekwipunek i skórki, za które nie trzeba płacić. Dzieci również chętnie korzystają z takich bonusów.

Ile dzieci inwestują w gry

Globalny rynek mikrotransakcji w grach online był w ubiegłym roku w przeważającej mierze pozytywny. Przewiduje się, że w 2023 r. łączna kwota transferów związanych z grami online przekroczy 76,66 mld USD. Udowodniono, że firmy zajmujące się grami wykorzystują psychologię behawioralną, dzięki której udaje im się manipulować użytkownikami. Takie techniki dosłownie skłaniają do wydawania pieniędzy i uzależniają. Zostało to udowodnione w badaniach pani Mills - profesor geografii człowieka na Uniwersytecie Loughborough.

Dlaczego dzieci wydają pieniądze w grach

Na to pytanie odpowiedziała Vicky Shotbolt - dyrektor Parent Zone. Wyjaśnia, że kupowanie wirtualnej waluty przyspiesza "pompowanie" postaci i pozwala uniknąć godzin monotonnej gry, czyniąc rozrywkę bardziej żywą i interesującą. Inną taktyką jest "loot box". W tym przypadku dziecku proponuje się zakup skrzyni lub innego przedmiotu wypełnionego różnymi bonusami lub wyposażeniem, z tym że gracz nie wie, co może mu wypaść. Dlatego jest gotowy wydawać, kupując takie nagrody w nieograniczonych ilościach.

Dlaczego dzieci grają

Wiele badań wykazało, że granie w gry jako forma rozrywki jest świetnym sposobem na rozładowanie stresu i rozwijanie umiejętności poznawczych. Ponadto, wiele spiętych dzieci pozbywa się w ten sposób poczucia samotności lub niechcianych zachowań. Potwierdza to pan Young, który zauważa, że jako dziecko grał dużo w gry wideo. To one sprawiły, że poczuł się jak bohater. I to właśnie one były impulsem do założenia firmy Serenity Forge.

(mat. sponsorowany)