Jak dostosować aplikację mobilną do swojego biznesu?

Oprogramowanie na urządzenia mobilne stało się kluczowym elementem sukcesu dla wielu przedsiębiorstw. Dostępność smartfonów i tabletów sprawiła, że użytkownicy spędzają coraz więcej czasu na korzystaniu z aplikacji.

Aplikacje mobilne sprawdzają się praktycznie w każdej dziedzinie życia. Tym samym stwarzają szerokie możliwości dla biznesu.   |  fot. ilustrac.

Dzięki mobilnym platformom przedsiębiorcy mogą m.in. skutecznie zwiększyć sprzedaż, wzmocnić markę i usprawnić procesy biznesowe. W tym celu muszą jednak stworzyć aplikację dostosowaną do specyfiki swojej działalności. Dowiedz się, jak to zrobić!

Jak działają aplikacje mobilne?

Aplikacje mobilne są programami komputerowymi zaprojektowanymi i zoptymalizowanymi specjalnie pod kątem urządzeń przenośnych, czyli smartfonów i tabletów. Działają na mobilnych systemach operacyjnych, takich jak Android i iOS, które zapewniają środowisko i interfejs programistyczny umożliwiający komunikację między aplikacją a urządzeniem. Odgrywają coraz większą rolę w codziennym życiu użytkowników, ponieważ służą już nie tylko przeglądaniu stron internetowych czy komunikowaniu się ze znajomymi, ale też edycji multimediów, obsłudze klientów czy zakupom online.

Różnice między aplikacjami na Androida i iOS

Jedną z pierwszych decyzji, jakie należy podjąć przy tworzeniu aplikacji dedykowanej urządzeniom mobilnym, jest wybór pomiędzy platformą Android a iOS. Zanim zaczniesz pracę nad oprogramowaniem, dowiedz się więc, z jakich telefonów korzysta większość Twoich klientów. Nie przejmuj się też, jeśli ich preferencje rozkładają się po równo - na rynku dostępne są także rozwiązania dedykowane aplikacjom cross-platformowym.

Aby zrozumieć, jakie aspekty okażą się najistotniejsze podczas dostosowywania aplikacji do potrzeb Twojej grupy docelowej, zapoznaj się z listą podstawowych różnic pomiędzy oprogramowaniem na Androida i iOS:

* System operacyjny - opracowany przez Google Android jest otwartoźródłowy, co oznacza, że różni producenci urządzeń przenośnych mogą modyfikować go na własne potrzeby. Stworzony przez Apple iOS jest systemem zamkniętym i dostępnym wyłącznie dla iPhone'ów i iPadów.

* Udostępnianie - Android posiada większy udział w rynku smartfonów, co sprawia, że aplikacje na tę platformę mają potencjał docierania do szerszego grona użytkowników. Choć iOS ma mniejszy udział globalny, jest nadal popularny wśród klientów bardziej zamożnych, co sprawia, że aplikacje na iOS generują zazwyczaj wyższy dochód.

* Język programowania - aplikacje na Androida powstają najczęściej w języku Java lub Kotlin, a programy marki Apple tworzy się za pomocą Swift lub Objective-C.

* Weryfikacja aplikacji - w sklepie Google Play proces weryfikacji jest mniej restrykcyjny, co pozwala na szybsze i łatwiejsze publikowanie aplikacji. Niektóre programy mogą być jednak bardziej podatne na złośliwe oprogramowanie niż znacznie bezpieczniejsze aplikacje z App Store.

Interfejs użytkownika - design aplikacji Androida może różnić się w zależności od producenta, a programy Apple są bardziej spójne i jednolite.

Tworzenie aplikacji dla biznesu - jak wygląda programowanie kodu dla klientów?

Tworzenie aplikacji mobilnej dla biznesu jest procesem kompleksowym, który wymaga ścisłej współpracy pomiędzy wykonawcą a klientem. Oto ogólne kroki prowadzące do realizacji projektu:

1. Zrozumienie wymagań - konsultacje pozwolą programistom na zdobycie informacji na temat celów biznesowych klienta, funkcjonalności, wyglądu i interfejsu aplikacji, a także platformy, na której ma działać program.

2. Analiza i planowanie - po zebraniu wymagań zespół programistów analizuje je i opracowuje strategię działania. Wspólnie z klientem ustala zakres prac, harmonogram i zasady kooperacji.

3. Projektowanie interfejsu użytkownika (UI/UX) - projektanci pracują nad stworzeniem prototypów interfejsu, które demonstrują, jak będzie wyglądała aplikacja. Wybierane są kolory, ikony i układ elementów, składające się na atrakcyjny i intuicyjny design.

4. Wybór technologii i narzędzi - programiści decydują, które rozwiązania będą najbardziej odpowiednie do stworzenia aplikacji zgodnie z przyjętymi wymaganiami.

5. Implementacja kodu - deweloperzy piszą kod źródłowy, który będzie odpowiedzialny za różne funkcje, operacje na danych, łączność z bazami danych, komunikację z serwerami i inne aspekty techniczne aplikacji.

6. Testowanie - etap ten ma na celu wykrycie błędów oraz usterek i zapewnienie, że ostateczna wersja aplikacji działa zgodnie z oczekiwaniami klienta.

7. Wdrożenie i wsparcie - aplikacja jest wdrażana do sklepu, gdzie będzie dostępna do pobrania przez użytkowników. Po publikacji zespół może udzielać dalszego wsparcia technicznego i reagować na ewentualne problemy zgłaszane przez klienta.

Potrzebujesz mobilnej aplikacji dla firmy? Sprawdź oferty renomowanych software house'ów!

Jeśli szukasz software house'u, który stworzy mobilną aplikację dla Twojej firmy, postaw na doświadczenie. Najlepsze przedsiębiorstwa na rynku oferują usługi pozwalające skutecznie dostosować cyfrowy produkt do stylu życia wybranej grupy docelowej.

(mat. zewnętrzny)