Ile potrafią inteligentne wagi przemysłowe?

W przemyśle liczy się czas i pieniądz, a wraz z nimi dokładne informacje. Często dotyczą wagi określonych dóbr. Stworzono zatem przemyślne systemy ważenia ładunków, które może odbywać się w czasie rzeczywistym.

Usprawnienie pracy, restrykcyjne przepisy, konieczność analizy danych, bezpieczeństwo, to wszystko sprawiło, że różnego rodzaju systemy wagowe stały się codziennością na wielu gałęziach przemysłu.   |  fot. (nad.)

Nieważne, czy to załadunek, rozładunek czy przejazd. Nowoczesne elektroniczne wagi mogą nie tylko wykonywać pomiary, ale przesyłać je na mobilny terminal i dalej, do komputera lub na serwer w chmurze. Co więcej, potrafią wpływać na środek transportu w określonych okolicznościach. Dziś producenci dostarczają nie tylko wagi, ale i systemy zarządzania danymi uzyskanymi z ważenia.

Mogą one działać non stop, niezależnie od pogody, pory roku czy dnia, praktycznie na każdym środku transportu, nie wyłączając dźwigów. Dotyczy to zarówno transportu samochodowego, jak i kolejowego, a także urządzeń działających np. w portach morskich. Systemy takie można nabyć poprzez stronę tamtrongroup.com/pl/.

W wozidle lub wozie bramowym

Wagę zamontować można na przykład w wozidle. Będzie pracowała podczas załadunku, co pozwoli oszczędzać czas i paliwo (bo nie ma potrzeby wjeżdżania wozidłem na wagę najazdową). To nie wszystko, bo można ją zintegrować z systemem unieruchamiania maszyny: w razie przeciążenia zostanie ona zablokowana przez immobilizer.

Wozy bramowe do przemieszczania kontenerów np. w portach również można wyposażać w wagi. Nie wymaga to żadnych zmian konstrukcyjnych. W rezultacie znana jest waga brutto każdego kontenera. Można ją połączyć w systemie danych z numerem kontenera, zapisywać i przesyłać dane. Możliwa jest współpraca wagi z komputerem pokładowym, a także przesyłanie danych w czasie rzeczywistym do chmury. W ten sposób wszystkie dane o ruchu towarów przewożonych kontenerami są łatwo dostępne i dają się dowolnie przetwarzać.

Ile jest drewna w drewnie?

Żadnym problemem nie jest też ważenie kłód drewna, niezbędne w leśnictwie. Ciężar kłód ustalać można podczas załadunku, przenoszenia i rozładunku. Funkcja ważenia zanurzeniowego pozwala na pomiar gęstości drewna. Dane trafiają do przenośnego terminala wagowego lub komputera pokładowego maszyny. Nietrudno zintegrować ten system z firmowym ERP lub inną metodą komputerowego zarządzania zasobami firmy.

Ważenie na ręcznym hamulcu

Zaledwie 34 kg waży przenośny system do ważenia pojazdów, radzący sobie z nośnością do 10 ton. Zasada działania jest prosta: w każdej z dwóch platform znajdują się ułożone w siatkę rurki wypełnione niezamarzającą cieczą. Nacisk osi pojazdu powoduje wyciskanie owej cieczy, której ilość jest mierzona. Tym sposobem ważyć można pojazdy i nacisk na osie wszędzie tam, gdzie niedostępna jest stacjonarna waga najazdowa. Platforma zasilana jest akumulatorem i może pracować przez 60 godzin bez ładowania. Może pracować nawet na spadku wynoszącym do 5%.

Bezpieczne dźwigi

Bezpieczeństwo operatorów dźwigów, podnośników, suwnic i wind zwiększać może specjalna waga z ogranicznikiem przeciążenia. Wciągarka zostaje automatycznie zatrzymana, ilekroć ładunek się zablokuje albo okaże się za ciężki. Można ustawić trzy dowolne progi alarmowe. Zapobiega to rozmaitym wypadkom, o które nietrudno podczas pracy urządzeń dźwigowych.

(Mat. partnera)