W SP nr 1 zakończył się kolejny turniej wiedzy. Jego celem było rozwijanie i pogłębianie zainteresowań uczniów szkół podstawowych sztuką, a w dalszej perspektywie przygotowanie ich do pełniejszego przeżywania i doświadczania sztuki wysokiej.
28 marca 2017 11:35Katarzyna Liwak - Rybak, Kierownik Biura Organizacyjnego Olimpiady Artystycznej w podsumowaniu XLI edycji Olimpiady Artystycznej, napisała tak: „ Taki staż skłania do refleksji nad tym jak to możliwe i co sprawiło, że mimo dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości konkurs trwa. I tu przychodzi mi na myśl tylko jedno słowo – pasja. Czym pasja jest? Słowniki językowe podają, że to wielkie zamiłowanie do czegoś, upodobanie, skłonność czy wręcz namiętność.
- A skoro wielkie zamiłowanie, to i wielki trud, by to zamiłowanie rozwijać, zgłębiać, pielęgnować. To także czas, który na to rozwijanie poświęcamy zupełnie dobrowolnie, ciesząc się z każdej chwili, którą możemy oddać swojej pasji. A skoro namiętność, to i wielka siła. Siła, która pozwala nam tę pasję realizować. Isabelle Laflèche, kanadyjska współczesna pisarka w jednej ze swoich książek napisała „Twoja pasja czeka, aż dogoni ją odwaga” ”.
Oczywiście skromny Turniej Wiedzy z Historii Sztuki i to dopiero IX, nie może równać się z utytułowaną Olimpiadą Artystyczną. Chciałabym jednak, podkreślić bardzo wyraźnie, że pomysł na turniej narodził się z podziwu dla olimpiady, w której wielokrotnie chojnicka młodzież startowała. W IX Turnieju Wiedzy z Historii Sztuki brało udział czternaście drużyn z chojnickich szkół podstawowych. „Jedynka”- wystawiła siedem drużyn, „Trójka” - trzy drużyny, „Piątka” - dwie drużyny, „SP Kłodawa” – jedną drużynę i „SP Pawłowo” – jedną drużynę.
Etap podstawowy – czwartek – 23.03.
Test – uczniowie musieli wykazać się wiedzą z historii sztuki od prehistorii do czasów współczesnych. Test składał się z 38 zadań – za które można było zdobyć 126 punktów.
Rozpoznawanie dzieł sztuki – kopie - tutaj można było zdobyć 42 pkt.
Malowanie na hasło – 6 pkt., - tegoroczne hasło to: „ Kubizm ”
Jurorzy oceniali: kompozycję, dobór środków wyrazu plastycznego /plama, kreska, forma/bryła, perspektywa, światło/, technikę wykonania, zgodność z oryginałem, ujęcie tematu, ogólny wyraz artystyczny.
Etap rozszerzony – piątek – 24.03.
Puzzle – 6 pkt - układanie na czas + rozpoznanie i opis dzieła –nazwa dzieła, czas powstania dzieła, miejsce, gdzie się znajduje, dodatkowe informacje związane z dziełem. W tym turnieju uczniowie układali Łazienki Królewskie w Warszawie
Prezentacje - 6 pkt – 7 minut, wybrany temat z historii sztuki od prehistorii do XXI wieku – temat dowolny - rzeźba, architektura, malarstwo, twórczość dowolnego artysty, mógł być opis dzieła – prezentacja ustna lub w formie multimedialnej.
Oceniano: sposób prezentacji, ujęcie tematu, techniczne walory prezentacji, wyczerpanie tematu, zakres tematu, ogólny wyraz artystyczny, merytoryczność.
Jurorzy turnieju: Barbara Zagórska, Katarzyna Januszewska, Justyna Barwina – Myszka, Beata Klunder, Grażyna Czapiewska, Lucyna Skórczewska, Elżbieta Połom, Piotr Skorupski, Mateusz Knitter, Arkadiusz Gierszewski, Paweł Friede mieli możliwość przydzielenia sześciu punktów dodatkowych / specjalnych. Za całość można było uzyskać 192 pkt.
Chciałabym złożyć specjalne podziękowania Dyrekcji SP1 i Jurorom, którzy z pewnością wiedzą, czym jest pasja, ponieważ sami ją podzielają. Gratulacje dla wszystkich uczestników turnieju. Szczególne owacje dla "Piątki".
Wszystkich Odważnych, których pasją jest sztuka, zapraszam do udziału w konkursach poświęconych sztuce.
Organizator Turnieju
Elżbieta Połom
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe