W dniach 21/30 października trwały kolejne działania gdańskiego Pionu Śledczego IPN na terenie terenie „Doliny Śmierci”. Prowadzone śledztwo było konsekwencją działań terenowych rozpoczętych w 2020 r., przez zespół naukowców kierowanych przez dr Kobiałkę.
6 listopada 2021 09:44W ramach projektu badawczego pt. „Archeologia Doliny Śmierci” znaleziono liczne artefakty z okresu II wojny światowej. Wśród nich były m.in. łuski, pociski, metalowe podbicia butów, guziki cywilne, monety czy też przypuszczalne przedmioty należące do pomordowanych. (...) W związku z powyższym podjęto decyzję o kontynuowaniu prac terenowych w „Dolinie Śmierci” w celu odnalezienia materialnych śladów związanych ze zbiorowymi egzekucjami, do których doszło w czasie II wojny światowej na północnych obrzeżach Chojnic.
W ich wyniku zabezpieczono zbiór łusek oraz pocisków karabinowych, łuskę pistoletową, tzw. łódki nabojowe, naboje szkoleniowe, guziki cywilne, metalowe okucia butów, fragment srebrnej, kobiecej broszki czy też metalowe okucie końca pasa. Kluczowym rezultatem oględzin było zlokalizowanie zasypanego i zniwelowanego okopu wojskowego oraz jego częściowe przebadanie. W wypełnisku zalegały m.in. łuski od karabinu systemu Mauser oraz łódka nabojowa.
Na obecnym etapie analizy pozyskanych informacji można założyć, że odnaleziony obiekt jest fragmentem polskich umocnień polowych, które jesienią 1939 r. posłużyły Niemcom za groby masowe. Odcinek ten był zapewne przekopany jesienią 1945 r. w trakcie poszukiwań prowadzonych przez członków Powiatowego Komitetu Uczczenia Ofiar Zbrodni Hitlerowskich w Chojnicach. Z tego powodu w jego zasypisku nie natrafiono na szczątki ludzkie.
Szczególne podziękowania za wsparcie i życzliwą pomoc podczas prowadzonych prac należą się burmistrzowi Chojnic dr Arseniuszowi Finsterowi, wiceburmistrzowi Chojnic Adamowi Kopczyńskiemu, dr Przemysławowi Zientkowskiemu, członkom Ochotniczej Straży Pożarnej w Chojnicach oraz dyrektorowi Rafałowi Kracie – zarządcy terenu objętego oględzinami. Komenda Powiatowa Policji w Chojnicach uczestniczyła w pracach poprzez osobę technika kryminalistyki – aspiranta sztabowego Piotra Paczkowskiego, który wykonał niezbędną dokumentację zabezpieczonych śladów. Pomoc i zaangażowanie wielu mieszkańców miasta stanowiły ważne wsparcie prac terenowych.
Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku zwraca się z prośbą do wszystkich osób, których krewni stracili życie z rąk funkcjonariuszy i współpracowników III Rzeszy na terenie Chojnic oraz powiatu chojnickiego, o zgłaszanie się do IPN Oddział w Gdańsku w celu zdania relacji o historii swoich krewnych oraz ewentualnego udostępnienia materiału genetycznego do badań identyfikacyjnych.
Kontakt: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, al. Grunwaldzka 216, 80-266 Gdańsk, tel. 58 660 67 30.
IPN Gdańsk.
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe