Hospicja - czy będą na równych prawach?

W ostatnich tygodniach niespodziewanie nastąpiło ożywienie w sprawie działań na rzecz usamodzielnienia obydwu podmiotów hospicyjnych działających w Chojnicach.

Hospicjum - pawilon żeński.   |  fot. (ro)

Każde z nich, czyli NZOZ Medicor i działająca przy nim fundacja Palium oraz Towarzystwo Przyjaciół Hospicjum ma otrzymać odrębne nieruchomości. Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji w jakiej formule prawnej ma się dokonać to działanie. Jeszcze bardziej zastanawia fakt, czy obydwa podmioty mają równy start. Ten aspekt był niezwykle jaskrawo wypowiedziany całkiem niedawno. Podczas wspólnego posiedzenia komisji ds. budżetu i spraw społecznych prawo głosu w dyskusji mieli przedstawiciele obydwu wspomnianych instytucji.  Radni są zdecydowani, by na jednakowych prawach pomóc obojgu. Ale czy na pewno jednakowa pomoc jest sprawiedliwa?

- Dawny męski pawilon pulmunologii nadaje się tylko do zburzenia, to konstrukcja mająca dach i ściany z azbestu - zgodnie zauważali Małgorzata Kaczmarek i Mariusz Brunka z TPH. Taki stan obiektu wymaga nieporównywalnie większego zaangażowania funduszy na inwestycję. - Wśród radnych coraz powszechniejszy jest pogląd, na razie nie usankcjonowany żadnym formalnym wnioskiem, iż miejski samorząd powinien sfinansować rozbiórkę pawilonu męskiego, by nie obarczać tym finansowo TPH - komentuje radny Antoni Szlanga, przewodniczący komisji komunalnej. Pomysł tym bardziej zasadny, iż w innej sytuacji jest drugi podmiot. Do 2012 roku ma użyczony obiekt sąsiedniego żeńskiego pawilonu - budynku, w który miasto wcześniej nieco już zainwestowało. Pomagała też holenderska fundacja Kienkeurig. Poza tym NZOZ Medicor posiada kontrakt z NFZ, o który bezskutecznie walczy TPH. Gwoli ścisłości - żeński pawilon także daleki jest od doskonałości, zgodnie z wymogami Ministerstwa Zdrowia, musi być dostosowany do standardów obiektów hospicyjnych do końca 2012 roku. Wspomniane już posiedzenie komisji zwieńczone było kilkoma wnioskami - jednoznacznego pomysłu na formę przekazania obiektu nie wypracowano. Owocem obrad są zatem wskazania, by przygotować kilka projektów uchwał. Jedna z nich ma dotyczyć użyczenia nieruchomości, druga - o zbyciu lub użytkowaniu wieczystym.

- Ja jeszcze dokładam czwartą opcję, czyli darowiznę - dodaje burmistrz Arseniusz Finster. - 14 września będę w tej sprawie rozmawiać z TPH, potem także z fundacją Palium. Burmistrz odniósł się także do kwestii sprawiedliwego traktowania obydwu podmiotów: - TPH na tym mimo wszystko zyska. Ma licznych sprzymierzeńców w tym holenderską fundację Kienkeurig. Jako organizacja pożytku publicznego TPH zbiera fundusze z 1 procenta podatków. Poza tym a może przede wszystkim posiadanie nieruchomości jest wstępem do starań, by pozyskać tak upragniony przez Towarzystwo kontrakt z NFZ. Życzę TPH, by w wyniku naszych działań kontrakt z NFZ był wreszcie w zasięgu ręki.

Pod koniec września podczas obrad Rady Miejskiej dyskusja powróci, tym razem zwieńczona decyzjami. Do sprawy wrócimy.

(ro)