Od czerwca br w Pawłowie trwa realizacja projektu ”Historie prawdziwe”. Inicjatywa jest o tyle ciekawa, że jej pomysłodawcami są młodzi ludzie uczęszczający do miejscowej Świetlicy.
17 lipca 2013 12:02Młodzież z Pawłowa postanowiła poznać historię międzywojnia i II Wojny Światowej od jej bezpośrednich świadków – najstarszych mieszkańców swoich okolic. Pomocą w realizacji zaplanowanych działań służy miejscowa instruktorka świetlicy – Małgorzata Jasińska Łobocka, która skontaktowała uczestników projektu z seniorami oraz zapewnia opiekę podczas wycieczek i wyjazdów. Dotychczas młodzi ludzie przeprowadzili wywiady z seniorami na temat ich dzieciństwa - wywiady te można przeczytać tutaj.
Dzięki tym wywiadom, młodzi ludzie poznali fakty historyczne, ale również zdobyli informacje na temat realiów życia codziennego w tamtych czasach. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi ze świadkami i uczestnikami tamtej historii młodzi ludzie przyswoili sobie wiedzę, jakiej nie znają z lekcji – dowiedzieli się w co ubierali się, co jedli, w co się bawili nasi dziadkowie i babcie. Poznali, jak kiedyś wyglądała nauka, szkoła i jakie były obowiązki codzienne dzieci i młodzieży w tamtych czasach.
Uzupełnieniem wiadomości uzyskanych od seniorów była wycieczka do Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich. Tam młodzi ludzie poznali szkołę z okresu międzywojennego oraz historię szkolnictwa na Pomorzu. Nauczyli się pisać gęsim piórem, gryflem na kamiennej tabliczce i stalówką. Zapoznali się z tradycyjnymi czynnościami wiejskimi, takimi jak, noszenie wody w nosidłach, mielenie zboża w żarnach, tłuczenie zboża w stępie, tkanie szmaciaka.
Zobaczyli też, czym bawiły się dzieci w okresie międzywojnia. Chodziły na szczudłach i w "korkach", toczyły obręcz. Podobne zabawy zorganizowali dla najmłodszych mieszkańców Pawłowa na przywitanie lata. Młodzież uczestnicząca w projekcie wspólnie z seniorami przygotowała „Dzień zabaw i gier dawnych”. Dzieci brały udział w zabawach i konkursach, w jakie kiedyś bawili się ich dziadkowie lub nawet pradziadkowie.
Bardzo interesująca okazała się wycieczka do gospodarstwa p. Kapiszki w Objezierzu, gdzie młodzi ludzie obejrzeli stary sprzęt używany niegdyś w gospodarstwie rolnym. Przewodnikiem był miejscowy kolekcjoner Krzysztof Kapiszka obrazowo i ciekawie opowiadający o historii rolnictwa i naszych terenów. Dzieci były pod wrażeniem jego wiedzy i z wypiekami na twarzy podziwiały eksponaty zgromadzone w prywatnej kolekcji. Pan Krzysztof i jego żona przyjęli młodych ludzi z niezwykłą gościnnością, podbijając tym serca uczestników projektu, którzy wycieczkę do Objezierza wspominają, jako jedno z najatrakcyjniejszych wydarzeń tegorocznych wakacji.
Przed młodzieżą kolejne zadania – w sierpniu czekają ich dalsze rozmowy z seniorami, podczas których dowiedzą się, jak zmieniło się ich życie po wybuchu II wojny światowej i jak wyglądało życie za okupacji. Dla uzupełnienia informacji o przebiegu II wojny światowej na naszych terenach uczniowie wybiorą się do Muzeum Etnograficznego w Chojnicach i wyjadą na wycieczkę do Sztutowa.
Działania młodzieży są finansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, które udało się pozyskać poprzez Stowarzyszenie Akolada.
Lucyna Bucław
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe