Modlin to port lotniczy, który wywołuje dziś spore kontrowersje (mniejsze chyba tylko od tych wokół Centralnego Portu Lotniczego). Sam wybór lokalizacji został swego czasu głośno oprotestowany, choć lotniska wojskowe istniały w tym miejscu już od 1940 r.
11 grudnia 2017 16:16Pierwszy pas startowy wybudowali tu jeszcze w czasie wojny Niemcy, a później rozbudowało go Ludowe Wojsko Polskie i Wojsko Polskie, które utrzymywało w Modlinie eskadrę doświadczalną.
Co było, a nie jest …
Wiedza na temat działalności modlińskiego lotniska za Niemców jest dość ograniczona. Nie miało ono wówczas większego znaczenia, choć i tak było – jak wszystkie lotniska – traktowane jako obiekt strategiczny. Po przejęciu bazy wojskowej przez czerwonoarmistów i następnie przekazaniu go Ludowemu Wojsku Polskiemu, dość długo nie było do końca wiadomo, jaką rolę przeznaczyć pasowi startowemu. Był w niezłym stanie, ale lotnictwo wojskowe nie miało najwyższego priorytetu, toteż aż do 1976 roku było używane raczej nieprzesadnie często. Później na lotnisko przebazowano eskadrę doświadczalną, która działała na miejscu jeszcze w 1999 roku.
Nowa historia
O wykorzystaniu Modlina przynajmniej jako lotniska zapasowego dla portu lotniczego Warszawa-Okęcie mówiło się dość często, ale konkretów brakowało. Dopiero w 2009 roku wojewoda wydał decyzję, na mocy której rok później wpisano obiekt na listę lotnisk cywilnych (mimo oczywistych braków w infrastrukturze). Pod koniec roku jednak lotnisko oddano do użytku.
Ponieważ jednak jakość prac na lotnisku nie dorównywała w żadnej mierze nawet technologii wykorzystanej przez nazistów, już w 2012 roku stwierdzono, że pas startowy do użytku się nie nadaje. W związku z tym linie lotnicze, które już zdążyły z Modlinem podpisać odpowiednie umowy, zostały zmuszone do powrotu na lotnisko Chopina. Tymczasem termin przywrócenia ruchu w Modlinie zmieniano kilkakrotnie, a doszło do tego dopiero z końcem września 2013.
Trudno uznać tę kartę za szczególnie chwalebną, tym bardziej że na powrót na to lotnisko zdecydował się tylko Ryanair, który do dziś niepodzielnie rządzi na pasie startowym. Zanim w 2017 roku z lotniska wyleciał 9-milionowy pasażer, lotnisko wyposażono w system ILS II kategorii (po części na fali debat powstałych po katastrofie smoleńskiej). Dzięki temu pewne niedogodności mikroklimatyczne można było już zbyć milczeniem.
A dziś …
Modlin dziś obsługuje około 50 kierunków, a kilka kolejnych zostanie uruchomionych w marcu 2018. Samoloty stąd latają do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Portugalii, Szwecji, Hiszpanii, Norwegii, Włoch, Belgii, Holandii, Niemiec, do Grecji, Izraela i nie tylko. Problemem od samego początku był brak sensownych parkingów. Dopiero po paru latach udało się rozwiązać ten kłopot i wylatujący pasażerowie mogą zostawić auto na przykład na parkingu Orange (https://modlinparking.pl/lotnisko/), tylko 50 metrów od portu lotniczego lub jednym z innych parkingów komercyjnych.
(nad.)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
Co mają Chojnice do lotniska w Modlinie. Ten artykuł jest bez sensu. Od tego są specjalne strony o lotnictwie, a jeśli ktoś interesuje się lotnictwem to przecież wszystko wie.
na dworzec PKS i PKP nic dodać nic ująć a czepiają sie Modlina