Hejnał Chojnic rozbrzmi na 101 rocznicę powrotu do macierzy

Po 11 lub 12 latach przerwy, ponownie z ratuszowych głośników rozbrzmi hejnał skomponowany przez Józefa Morawca. Pierwszy raz nagranie zostanie odtworzone w najbliższą niedzielę (31.01.) w samo południe.

Od 1 lutego codziennie o godz. 9.00, 12.00 i 15.00 z głośników magistratu rozbrzmiewać będzie hejnał Chojnic.   |  fot. A. Zajkowska

Na pomysł powrotu do odtwarzania nagrania skomponowanego w 1937 roku, wpadł Jordan Rolbiecki, przewodniczący osiedla nr 1. - Pomysł chodził mi po głowie od dłuższego czasu. Pytałem też mieszkańców osiedla czy go popierają. Wreszcie zebrałem się w sobie, napisałem formalny wniosek do Urzędu Miasta w Chojnicach, spotkałem się z burmistrzem i tym sposobem na 101 rocznicę powrotu Chojnic do macierzy, o godzinie 12.00, ponownie po wielu latach usłyszymy hejnał Chojnic. Bardzo mnie to cieszy - komentuje inicjator.

Od Arseniusza Finstera, dowiadujemy się, że pomysł przywrócenia chojniczanom, szczególnie tym młodszym, świadomości, że Chojnice mają swój hejnał, włodarz uważa za trafiony. - Od tego dnia, czyli od 31 stycznia, hejnał będzie puszczany codziennie o godz. 9.00, 12.00 i 15.00, jeżeli mieszkańcy nie będą protestować. Nie będzie im za głośno - informuje.

Burmistrz przypomina także, że chojnicki hejnał ostatni raz rozbrzmiał z ratuszowych głośników 11 lub 12 lat temu. Wówczas wyłączono go ze względu na liczne skargi mieszkańców centrum na to, że melodia gra zbyt głośno. - Zobaczymy jak będzie teraz. Mamy swój hejnał i powinniśmy go puszczać, zgadzam się tu z Jordanem Rolbieckim - komentuje Arseniusz Finster.

„Chojnicki hejnał skomponował w 1937 roku Józef Morawiec, kapelmistrz I Batalionu Strzelców. W okresie przedrozbiorowym Rada Miejska zatrudniała zawodowego trębacza, którego obowiązkiem było wygrywanie hejnału z wieży kościoła Świętej Trójcy na rynku. W księgach miejskich znajdują się przekazy o powinnościach trębacza i jego wynagrodzeniu, brak natomiast zapisu nutowego, stąd niemożliwe jest odtworzenie melodii. Od 27 czerwca do 4 lipca 1937 roku z inicjatywy Towarzystwa Popierania Turystyki oraz Towarzystwa Miłośników Chojnic i Okolicy odbył się Tydzień Chojnic.

Głównym koordynatorem programu był radny Julian Rydzkowski, który zwrócił się do Józefa Morawca o skomponowanie utworu na trąbkę, kompozytor zaś wywiązał się z zadania. Melodia była wykonywana codziennie w południe z balkonu ratusza. Również podczas pierwszego Tygodnia Chojnic po II wojnie , od 20 do 27 lipca 1947 roku, na rynku rozbrzmiewał hejnał. W późniejszych latach zaniechano wykonywania hejnału, dopiero z okazji obchodów 700-lecia Chojnic nastąpił powrót do tradycji.

Od 14 lutego 1975 roku odtworzony przy współudziale kompozytora sygnał muzyczny, wygrywany z górnych okien ratusza, stał się codziennym rytuałem. W 1990 roku Rada Miejska pierwszej kadencji podtrzymała tę tradycję. Na co dzień hejnał jest odtwarzany mechanicznie, natomiast przy uroczystych okazjach przez trębaczy” (notatka pochodzi ze strony internetowej Urzędu Miasta w Chojnicach).

Dzień 31 stycznia to dla Chojnic data wyjątkowa. To właśnie tego dnia w 1920 oficjalnie zarówno miasto, jak i cały region, wyszedł spod zaboru pruskiego i na powrót stał się częścią Polski. Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa nie będzie w tym roku obchodów tego święta. Nie zabraknie jednak symbolicznego złożenia kwiatów pod Bramą Człuchowską, przez delegację z Urzędu Miasta. Uczynić mogą to także mieszkańcy miasta. Spotkanie na ulicy 31 stycznia zaplanowano na godz. 11.30.

Anna Zajkowska