Dobiega końca realizacja projektu „Niechaj nigdy nie zaginie, to co w złocie i bursztynie”, który Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach prowadził dzięki dotacji Ministra Kultury.
12 grudnia 2019 09:30W ramach zadania mieszkanki gminy Chojnice spotykały się przez blisko rok w Wiejskim Domu Kultury w Silnie, ażeby od twórczyni ludowej – Marianny Wailandt uczyć się haftu wzorami szkoły tucholskiej i borowiackiej. Na cyklicznych spotkaniach uczestniczki projektu poznawały zarówno praktyczne umiejętności z zakresu haftu, jak i tajniki komponowania wzorów w barwach złotych i bursztynowych.
Wczorajsze spotkanie było okazją do podsumowań - panie przy świątecznych już smakołykach omawiały, czego udało im się dokonać w ciągu minionego roku. Wykonane prace zgromadziły na wystawie – była to okazja do zaprezentowania swoich dzieł, ale też wymiany doświadczeń i uwag. Nie zabrakło opowiadań o chwilach trudniejszych – kiedy to prowadząca kazała pruć wyhaftowane elementy lub zamiast pochwalić, ganiła uczestniczki warsztatów…
Panie wspólnie obejrzały też zdjęcia, jakie wykonywała im w ciągu całego zadania Marta Potulska oraz filmik dokumentujący zadanie – nie obyło się bez śmiechu i komentarzy… Wszystkie uczestniczki zadania oświadczyły zgodnie, że to nie koniec ich przygody z haftem. W przyszłym roku także będą spotykać się w Wiejskim Domu Kultury w Silnie na zajęciach Koła Hafciarskiego „Modrak” w Silnie, które zawiązało się przy placówce. Wszyscy, którzy są zainteresowani hafciarstwem mogą dołączyć do koła – spotkania odbywają się w każdą środę.
Zadanie „Niechaj nigdy nie zaginie, to co w złocie i bursztynie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Lucyna Bucław. Fot. Marta Potulska
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe