Rozpoczął się sezon na zbieranie grzybów. Dyżurny chojnickiej policji otrzymał już pierwsze zgłoszenia w tym sezonie od grzybiarzy, którzy zagubili się w lesie. Policjanci radzą co zrobić i jak się powinniśmy zachować w takim przypadku?
11 lipca 2017 12:05Grzybobranie jest przyjemną formą spędzania wolnego czasu na łonie natury. Doskonała metoda na odprężenie i relaks.. Nie zawsze jednak sprawdza się to w praktyce. Zamiast odpoczynku pojawiają się nerwy z powodu utraty orientacji w terenie, czyli zgubieniem się w lesie. Wybierając się na grzyby do lasu warto mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy.
Najlepiej też zapewnić sobie towarzystwo innych osób, mając z tą osobą kontakt wzrokowy. Podczas grzybobrania bezwzględnie należy zapamiętać jak najwięcej szczegółów związanych z miejscem, w którym wchodziliśmy do lasu. Prawidłowym zachowaniem jest wyszukanie wcześniej w sieci do jakiego nadleśnictwa należy las, do którego chcemy się wybrać i zapisanie numeru telefonu. Wychodząc z domu, należy poinformować naszych bliskich do którego lasu się wybieramy i określić kiedy ma się zamiar wrócić.
Jak informują leśniczy, w przypadku zagubienia w lesie należy starać się dojść do duktu leśnego, a następnie podążać nim aż do skrzyżowania z kolejnym duktem. Tam powinny znajdować się specjalne kamienie oznaczone numerem. Podając ten numer bardzo szybko będzie można zlokalizować miejsce naszego pobytu. Można też zwrócić uwagę na miejsca, gdzie składowane jest wycięte drzewo. Na balach powinny znajdować się tabliczki z numerem ewidencyjnym, co także może pomóc w zlokalizowaniu tego miejsca.
Udając się samochodem do lasu, należy pozostawić go w miejscu do tego wyznaczonym, tak aby nie utrudniał ruchu innym użytkownikom drogi. Pamiętajmy również, aby w pojeździe nie zostawiać cennych i wartościowych rzeczy.
KPP
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe