Czerszczanin Ryszard Fierek „wyhodował” w swoim ogródku ogromnego grzyba – purchawicę olbrzymią. Purchawica, będąca pod ścisłą ochroną gatunkową, jest jednym z największych grzybów na świecie
14 sierpnia 2010 11:52Zauważyłem grzyb kilka dni temu. Był bardzo mały, jednak postanowiłem go nie ścinać. Zaledwie w ciągu pięciu dni urósł do takich dużych rozmiarów – mówi Ryszard Fierek, na zdjęciu z wnuczką Natalią.
Grzyb ten występuje na półkuli północnej. W Europie Środkowej jest coraz częstszą z tendencją do rozprzestrzeniania się. U nas najczęściej występuje na północy Polski, na południu, a zwłaszcza w Karpatach bardzo rzadko spotykana.Występuje na obszarach użytkowanych przez człowieka, na stanowiskach wieloletnich, w parkach, na cmentarzach, w ogródkach działkowych na pastwiskach, łąkach, w zaroślach rzadziej w lasach. Potrzebuje podłoża żyznego, kwaśnego, bogatego w azot. Wyrasta pojedynczo lub gromadnie od maja do października, czasem stare owocniki utrzymują się aż do wiosny następnego roku. Rośnie bezpośrednio na ziemi, albo zgniłym drewnie, jest saprofitem.
Purchawica jest jednym z największych grzybów na świecie, jej owocniki ważą mniej więcej 10 kg każdy. Największy znaleziony okaz miał ok 150 cm szerokości i 60 wysokości, a masę ponad 20 kg. Mimo, że młode owocniki nadają się do zjedzenia, nie należy ich zbierać ze względu na rzadkość występowania. Duże nadzieje wiąże się z występującym w tym grzybie mukoproteinowym antybiotykiem Kalwacyną, hamującą rozwój niektórych odmian raka. W odległej przeszłości watowanej „gleby” z dojrzałych owocników używano do tamowania krwi, także Indianie ze szczepu Dakota używali zarodnikowego proszku jako pewnego rodzaju bandaża na rany krwawiące. W jednym dużym owocniku może być 7x1012 zarodników, a w 4 kilowym około 1500 bilionów zarodników.W medycynie ludowej długo stosowano ten grzyb jako środek na krwawienie. Wewnętrzną część owocnika „glebę” suszono w cieniu i mielono na proszek, zaś mieszankę jednej części proszku i czterech części cukru zalecano przy astmie i kolce. Niemcy zalecali purchawicę na drogi moczowe, zaś niektóre plemiona indiańskie używały owocników w medycynie weterynaryjnej do leczenia obolałego końskiego grzbietu.
(red), internet
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe