Gminna Spółdzielnia Energetyczna być może postawi elektro-wiatrak

Jest już sfinalizowana umowa na dotację dla gminy Chojnice na uruchomienie Spółdzielni Energetycznej. Jej pracownik właśnie oblicza roczne zużycie energii elektrycznej przez oświetlenie uliczne, za które płaci gmina Chojnice.

Instalacja fotowoltaiczna na budynku szkoły podstawowej w Pawłowie.   |  fot. ilustrac./arch. nadesł.

Jak już informowaliśmy, wniosek gminy Chojnice o dotację unijną na założenie Spółdzielni Energetycznej został pozytywnie rozpatrzony. Na ubiegłotygodniowej (28.11) konferencji prasowej poinformowano, że jest już podpisana umowa z Ministerstwem Klimatu i Środowiska na dotację w wysokości 175 tys. zł, i gminy na współpracę ze specjalistyczną firmą pn. Zielona Energia, która ma za zadanie m.in. przygotować koncepcję rozwoju Spółdzielni oraz stosowne dokumenty do Krajowego Rejestru Sądowego.

W Urzędzie Gminy jest już zatrudniona osoba zajmująca się uruchamianiem Spółdzielni. Aktualnie opracowuje dane dotyczące ilości zużywanej energii elektrycznej przez lampy uliczne, za które płaci gmina. Członkami SE jest gmina, Gminny Zespół Oświaty, Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminny zakład Gospodarki Komunalnej. - Prąd dla SE produkują panele fotowoltaiczne, które są na naszych szkołach i innych placówkach, ale planujemy inwestować w nowe źródła energii elektrycznej. Jednak nie w budowę biogazowni, a w wiatrak i kolejne panele fotowoltaiczne oraz w tzw. banki energii – wyjaśnił wicewójt Janusz Szczepański.

Więcej w relacji video.

(je)