Gmina zamówiła w 2023 na razie tylko 125 t węgla

Z końcem 2022 roku zakończył się I etap dystrybucji węgla „rządowego” przez Urząd Gminy Chojnice. W tym czasie została w całości rozprowadzona pierwsza partia węgla w ilości 900 ton. Kolejne zamówienie opiewa tylko na 125 ton.

Władze Gminy są ostrożne, gdyż ceny węgla w składach spadają, więc obawiają się, by ich węgiel nie okazał się droższy od tego wolnorynkowego.   |  fot. (je)

W połowie listopada 2022 roku rozpoczęła się, nie tylko w gminie Chojnice, „Operacja Węgiel”. W Gminnym Ośrodku Opieki Społecznej po dodatki węglowe zgłosiło ok. 3000 mieszkańców. Gdyby oni w komplecie „skonsumowali” swój przydział, czyli 1,5 tony w 2022; 1,5 tony w I kw. 2023 roku, to potrzebowaliby ok. 9 tys. ton węgla.

Podczas niedawnego spotkania konsultacyjnego w Urzędzie Gminy Chojnice z przedstawicielami dziewięciu składów węglowych z terenu gminy i miasta Chojnice, które podpisały umowy o współpracy, uzgodniono, że Gmina zamówi na razie tylko 125 ton węgla rządowego. Władze Gminy są ostrożne, gdyż ceny węgla w składach spadają, więc obawiają się, by ich węgiel nie okazał się droższy od tego wolnorynkowego.

- Pod koniec grudnia 2022 znowelizowano przepisy ustawy o preferencyjnym zakupie węgla, dzięki temu w 2023 roku można składać wnioski nie tylko o II połowę przydziału, ale i o niewykorzystane 1,5 tony z 2022 roku – poinformował lokalne media wicewójt Janusz Szczepański.

(je)