Gmina Chojnice opracowała procedurę dla tzw. sygnalistów

Przyjęta w czerwcu 2024 przez Sejm RP ustawa o ochronie sygnalistów nakłada na wszystkie samorządy w Polsce opracowanie stosownych regulaminów i zarządzeń. Gmina Chojnice ma je już przygotowane.

Ustawa, która dotyczy wdrożenia dyrektywy unijnej jest uchwalona i została podpisana przez Prezydenta. Ma ona poprawić egzekwowanie prawa w określonych dziedzinach przez ustanowienie wspólnych norm zapewniających odpowiedni poziom ochrony osób zgłaszający   |  fot. sygnalista. com

Link do odpowiedniego działu znajduje się na stronie głównej Urzędu Gminy Chojnice (Miasto Chojnice umieściło je w Biuletynie informacji Publicznej).„Sygnalista, to osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą, uprawniona do dokonania zgłoszenia, gdy istnieją po jej stronie uzasadnione podstawy, by sądzić, że przekazywane informacje są prawdziwe (działanie w dobrej wierze).

Decyzję o nadaniu statusu sygnalisty podejmuje osoba odpowiedzialna za obsługę zgłoszeń. Status sygnalisty może uzyskać każdy zgłaszający, chyba że wstępna analiza zgłoszenia daje podstawy do przyjęcia, iż zgłaszający w sposób oczywisty działał w złej wierze. Jeżeli w toku postępowania wyjaśniającego okaże się, że zgłaszający, który uprzednio otrzymał status sygnalisty, działał w złej wierze, to zostaje on pozbawiony ochrony przewidzianej dla sygnalisty.

Sygnalista podlega ochronie określonej w przepisach rozdziału 2 ustawy o ochronie sygnalistów od chwili dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego, pod warunkiem że miał uzasadnione podstawy sądzić, że informacja będąca przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego i że stanowi informację o naruszeniu prawa.”

Więcej informacji na stronie UG Chojnice

oprac. (je)