Miejscowością, której historię chcemy dzisiaj Wam przybliżyć jest Funka. To tu znajduje się wejście na zieloną ścieżkę dydaktyczną „Wokół jeziora lobeliowego Wielkie Gacno”.
19 czerwca 2024 15:34Nazwa miejscowości Funka jest pochodzenia niemieckiego, dzierżawcza od nazwy osobowej „Funk” – nazwiska mieszkańca – Niemca, najprawdopodobniej założyciela i właściciela tutejszego dawnego młyna, gdyż miejsce to nazywało się także „Funkenmal”, „Funkkermiel”, „Funker Mϋhle” „Funkermϋhle”, „Funkemel” a także po polsku „Funka – młyn”, co jest jednoznaczne z istnieniem tu zakładu młyńskiego; miejsce nazywane było także „Młyn Charzykowski”
Funka, osada 135 m n.p.m., leży na wschodnim brzegu Jezior Charzykowskiego. W XVIII wieku była niewielką osadą z tartakiem wodnym i młynem zbożowym. Mieszkały tu trzy rodziny. W 1921 roku w osadzie były 4 domy mieszkalne i 31 mieszkańców. W latach 30. XX wieku Funka należała do Gminy Konarzyny i gromady Łukomie. Znajdowała się tu leśniczówka usytuowana na polanie wśród lasu. W osadzie było 27 mieszkańców, w leśniczówce 6, w tym 1 leśniczy. Leśnictwo państwowe w Funce podlegało nadleśnictwu w Klosnowie.
Około 1 km na południe znajdował się piec wapienny, po wschodniej stronie drogi w kierunku wsi Charzykowy. Do dnia dzisiejszego zachowała się leśniczówka, która dalej pełni tę samą funkcję. Znajduje się tu ośrodek wypoczynkowy Mikomania, Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej i Harcerski Ośrodek Wodny oraz domki letniskowe, mieszkalne i zabudowa wielorodzinna.
Na koniec 2023 roku w Sołectwie Funka mieszkały 172 osoby (stan wg. Aktualności 2023/2024 z Gminy Chojnice)
Fb. PNBT
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe