Funka w ramach cyklu historycznego

Miejscowością, której historię chcemy dzisiaj Wam przybliżyć jest Funka. To tu znajduje się wejście na zieloną ścieżkę dydaktyczną „Wokół jeziora lobeliowego Wielkie Gacno”.

Siódmy cykl historyczny tym razem odnosi się do miejscowości Funka.   |  fot. PNBT

Nazwa miejscowości Funka jest pochodzenia niemieckiego, dzierżawcza od nazwy osobowej „Funk” – nazwiska mieszkańca – Niemca, najprawdopodobniej założyciela i właściciela tutejszego dawnego młyna, gdyż miejsce to nazywało się także „Funkenmal”, „Funkkermiel”, „Funker Mϋhle” „Funkermϋhle”, „Funkemel” a także po polsku „Funka – młyn”, co jest jednoznaczne z istnieniem tu zakładu młyńskiego; miejsce nazywane było także „Młyn Charzykowski”

Funka, osada 135 m n.p.m., leży na wschodnim brzegu Jezior Charzykowskiego. W XVIII wieku była niewielką osadą z tartakiem wodnym i młynem zbożowym. Mieszkały tu trzy rodziny. W 1921 roku w osadzie były 4 domy mieszkalne i 31 mieszkańców. W latach 30. XX wieku Funka należała do Gminy Konarzyny i gromady Łukomie. Znajdowała się tu leśniczówka usytuowana na polanie wśród lasu. W osadzie było 27 mieszkańców, w leśniczówce 6, w tym 1 leśniczy. Leśnictwo państwowe w Funce podlegało nadleśnictwu w Klosnowie.

Około 1 km na południe znajdował się piec wapienny, po wschodniej stronie drogi w kierunku wsi Charzykowy. Do dnia dzisiejszego zachowała się leśniczówka, która dalej pełni tę samą funkcję. Znajduje się tu ośrodek wypoczynkowy Mikomania, Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej i Harcerski Ośrodek Wodny oraz domki letniskowe, mieszkalne i zabudowa wielorodzinna.

Na koniec 2023 roku w Sołectwie Funka mieszkały 172 osoby (stan wg. Aktualności 2023/2024 z Gminy Chojnice)

Fb. PNBT