18 stycznia Franciszek Gemba, mieszkaniec Ogorzelin podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych zasłużonym działaczom opozycji demokratycznej i działaczom społecznym, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
19 stycznia 2017 09:40Uroczystość odbyła się w obecności Doradcy Prezydenta RP i przewodniczącej Zespołu do spraw nadawania odznaczeń dla działaczy Opozycji Demokratycznej Ireny Zofii Romaszewskiej. Odznaczenie dla Franciszka Gemby zostało przyznane na wniosek złożony przez posła na Sejm RP Aleksandra Mikołaja Mrówczyńskiego.
W uroczystości w Pałacu Prezydenckim wzięła udział najbliższa rodzina pana Franciszka, poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński oraz członkowie Komitetu Terenowego Prawo i Sprawiedliwość Chojnice.
Franciszek Gemba urodził się w 1926 roku w Ogorzelinach w rodzinie rolników. W czasie wojny był zmuszony przez Niemców między innymi do pracy w charakterze parobka u niemieckich gospodarzy, pracował niewolniczo w obozie pracy w Grudziądzu. Po zakończeniu wojny posługiwał jako organista między innymi w Dąbrówce i w Sopocie - przez rok był słuchaczem Gdańskiego Instytutu Muzycznego.
Po zakończeniu służby wojskowej w 1949 roku Franciszek Gemba wrócił do Ogorzelin, przejął po rodzicach gospodarstwo rolne i prowadził je z małżonką. Równolegle z pracą w gospodarstwie rolnym był organistą w pobliskich parafiach między innymi w Ogorzelinach, Wałdowie, Zamartem i Wierzchowie Człuchowskim (do 2014 roku).
W 1980 roku na fali niezadowolenia społecznego w Polsce i buntu robotników przeciw władzy komunistycznej powstał NSZZ Solidarność. Franciszek Gemba jest jednym z założycieli NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych w gminie Chojnice. 13 stycznia 1981 roku podczas zebrania Kółka Rolniczego na wniosek Franciszka Gemby doszło do powołania Wiejskiego Komitetu Założycielskiego NSZZ RI Solidarność w skład którego weszły komitety z Nowego Dworu, Chojnic, Sławęcina, Doręgowic, Lichnów i Ogorzelin.
Franciszek Gemba był bardzo aktywnym działaczem związku - brał udział w manifestacjach między innym w ogólnopolskim strajku chłopskim w marcu 1981 roku w Bydgoszczy, kolportował ulotki, prasę, uczestniczył w spotkaniach z działaczami opozycji demokratycznej. Po wprowadzeniu przez komunistyczne władze Polski stanu wojennego w grudniu 1981 roku dla działaczy Solidarności rozpoczął się trudny okres. Rozpoczęły się represje i szykany, które nie ominęły Franciszka Gemby i jego rodziny.
Gospodarstwo rolne w Ogorzelinach było odwiedzone przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, którzy dokonywali rewizji w poszukiwaniu podziemnych wydawnictw, ulotek. Franciszek Gemba był wielokrotnie wzywany przez przez SB-eków na przesłuchania do Chojnic, podczas których szantażem i pogróżkami starano się zmusić przesłuchiwanego do przyznania się do prowadzenia wrogiej i wywrotowej działalności przeciwko PRL.
Mimo szykan i szantażu Franciszek Gemba nie podpisał tzw. lojalki co skutkowało przewiewaniem go pod eskortą MO do siedziby SB w Bydgoszczy, gdzie funkcjonariusze wojewódzkiej Służby Bezpieczeństwa poddali go wielogodzinnemu przesłuchaniu. Szykany ze strony władzy dotykały nie tylko Franciszka Gemby, ale również jego dzieci w szkole, a nawet wnuka w przedszkolu. Mimo to pan Franciszek był wierny swoim przekonaniom i dalej działał w NSZZ RI Solidarność. Jako organista miał duże wsparcie duchowe ze strony księży parafii, w których posługiwał.
Po porozumieniach Okrągłego Stołu w 1989 roku, działacze opozycji demokratycznej z gminy Chojnice podjęli decyzję o ponownym założeniu Gminnego Związku Zawodowego Solidarności Rolniczej, w skład którego wszedł Franciszek Gemba. 8 października 2000 roku, w uznaniu zasług dla diecezji Pelplińskiej Franciszek Gemba został odznaczony przez śp. Biskupa Diecezjalnego Pelplińskiego prof. Jana Bernarda Szlagę medalem za Zasługi dla Diecezji Pelplińskiej.
Wojciech Rolbiecki
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
Panie Franciszku wszystkiego dobrego i błogosławieństwa Bożego
Wielki szacunek dla pana Franciszka .