Tradycyjne danie mięsne w formie gęstej zupy. Jej nazwa wywodzi się z jednego z głównych składników: oczyszczonych i pokrojonych w cienkie poprzeczne paski flaków wołowych (fragmenty żołądka).
8 stycznia 2010 09:29Składniki: 1 kg flaków wołowych, bardzo dokładnie oczyszczonych i umytych, 1,5 litra bulionu wołowego (domowego, bardzo esencjonalnego - bulion z kostki niewskazany zdecydowanie), 2 duże marchwie, 2 średnie pietruszki, średni seler i cebula, 2 średnie pory (tylko białe części), niewielka kalarepa (sezonowo), 3 łyżki masła, 2 łyżki mąki pszennej, duża szczypta imbiru, duża szczypta gałki muszkatołowej, 4 zmielone ziarna ziela angielskiego, pół łyżeczki białego pieprzu, łyżeczka słodkiej papryki, 2 łyżeczki majeranku (rozetrzeć i przesiać przez sitko, aby odseparować kawałki zdrewniałych łodyg), niewielki liść laurowy, pół łyżeczki przyprawy do zup, sól do smaku, 100 ml białego półwytrawnego wina (niekoniecznie), przyprawy do podania na stół: pieprz, imbir, papryka, majeranek i utarty parmezan.
Wykonanie: Oczyszczone flaczki zalać wrzątkiem i gotować przez kwadrans. Odlać wodę, flaczki przepłukać gorącą wodą na sicie, przełożyć do dużego garnka i zalać wrzącym bulionem. Gotować przez 4-5 godzin na małym ogniu (w razie potrzeby parujący płyn uzupełnić wrzątkiem). Powinny być zupełnie miękkie. Ugotowane odstawić do następnego dnia.
Na drugi dzień flaczki w bulionie zagotować. Warzywa pokroić w cienkie paseczki. Udusić na połowie masła do miękkości. Dodać do wrzących flaczków i gotować na niewielkim ogniu przez kwadrans. Jeśli gotujemy flaki z pulpetami, pulpety należy dodać zaraz po wrzuceniu warzyw. Z reszty masła i mąki przyrządzić jasną zasmażkę. Podprawić nią flaki. Dodać przyprawy (wraz z winem, jeśli je dodajemy) i gotować na małym ogniu przez kolejne 15 minut. Osobno podać przyprawy i parmezan oraz pieczywo.
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe