„Filmowe oblicza przemocy”, jako motyw przewodni Chojnickiego Filmobrania

W piątek (9.10.) ruszyła XXII edycja Chojnickiego Filmobrania. Motywem przewodnim cyklu jest przemoc w filmie. Poruszenie tego wątku oraz dyskusja o nim, ma uzmysłowić widzowi, jak szerokie jest to pojęcie i jak wiele ma ono oblicz.

Głównym sponsorem filmów wyświetlanych podczas XXII Chojnickiego Filmobrania jest PCPR. Na zdjęciu dyrektor ChCK Radosław Krajewicz oraz dyrektor Andrzej Gąsiorowski.   |  fot. A. Zajkowska

Organizatorami filmobrania tradycyjnie jest Dyskusyjny Klub Filmowy „Cisza” oraz Chojnickie Centrum Kultury. W tym roku, podjęto jednak współpracę z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, które współfinansuje puszczane w kinie filmy. O powodach podęcia współpracy, podczas piątkowego otwarcia sezonu, opowiedział Andrzej Gąsiorowski. - Chojnickie filmobranie skupia w sobie różne filmy. W tym roku, w związku z tym, że mamy pandemię, ale też dlatego, że temat jest ważki, porozmawiamy o obliczach przemocy. O filmowych obliczach przemocy - zaczął.

-  Tak jest w życiu, że i młodzi i dorośli przyjmują standardy, które są im pokazywane. Jeśli mamy reklamę i pokażemy ją wiele razy to ludzie się przekonują do produktu, który jest reklamowany. Podobnie jest z filmami. Standardy, które są w nich pokazywane później przenoszone są do życia. Szczególnie widać to u ludzi młodych, którzy uważają, że można mieć kilka żyć. Skoczyć z któregoś piętra, a potem wstać, otrzepać się i pójść dalej. Chcemy o tym dyskutować, a te filmy mają nam w tym pomóc - mówił dyrektor PCPR.

Na pierwszy ogień, ukazując różne formy przemocy, bo tak dobrano repertuar by pokazać, że temat nie musi być zero-jedynkowy, wyświetlono „1917”, „Wszystko dla mojej matki” oraz „Błąd systemu”. Następnego dnia zaprezentowany został „Gorący Temat” (po nim spotkanie z aktorem Piotrem Cyrwusem), „Sala samobójców. Hejter”, „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”. Dzisiaj z kolei od 12.30 na ekranach pojawi się „Król lew”, „Zdrajca” i „Underdog”. W samo południe odbędzie się podsumowanie konkursu plastycznego „Kadr z filmu”.

Przed każdym seansem odbywa się krótki, acz rzeczowy, wykład znawców kina. Tytułem wstępu o motywach przednich wyżej wymienionych ekranizacji mówili dr Dominik Wierski oraz prof. Piotr Zwierzchowski. Dzisiaj będzie to dr Mariusz Guzek.

Organizatorzy: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Chojnicach, Chojnickie Centrum Kultury, Dyskusyjny Klub Filmowy „Cisza”, Europejskie Stowarzyszenie POMERANIA. Partnerzy: Urząd Miejski w Chojnicach, Starostwo Powiatowe w Chojnicach

Przegląd odbywa się w ramach Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2014-2020.

Anna Zajkowska