Festyn Świętojański

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach oraz Lokalna Grupa Rybacka „Mórenka” zapraszają 25 czerwca (sobota)na Festyn Świętojański – Tradycje Rybackie u Słowian. W programie między innymi:

Noc Świętojańska najbardziej znana jest z zachowanej do dzisiaj tradycji rzucania wianków do wody.   |  fot. arch.red.

Warsztaty wikliniarskie (od 12:00 Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego)

Warsztaty pieczenia chleba (od 12:00 Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego)

Zawody wędkarskie (od 16:00 - do 19:00 Plaża w Swornegaciach – regulamin)

Konkurs „Najciekawszy przepis na danie z ryb” (około 17:00 Plaża w Swornegaciach)

Konkurs na najładniejszy wianek świętojański (od 18:00 Plaża w Swornegaciach - regulamin)

Wioska dawnych Słowian wraz z Obrzędem Kupały (Plaża w Swornegaciach)

Koncerty zespołów: Roma i We Play Blues (amfiteatr w Swornegaciach)

„Osada Rycerska z obrzędem kupalnym”

Osada stanowi scenografię dla przygotowywanych pokazów. W skład obozowiska wchodzą namioty, skóry, kotły, sprzęty codziennego użytku, uzbrojenie, naczynia, stanowiska rzemieślników, itp. Na terenie obozu będzie można zobaczyć pokazy inscenizujące średniowieczne życie: warzenie jadła, stanowisko skórnicze, średniowieczną zbrojownię (prezentacja pancerzy z możliwością przymierzania), tkanie na bardzie, wybijanie monet średniowiecznych. Centralnym elementem obozu będzie palenisko do wypiekania starosłowiańskich podpłomyków. Program działań na terenie osady obejmuje pokazy walk, rzemiosł, konkursów rycerskich, gier i zabaw średniowiecznych. Walki posiadają bogatą narrację, a ich fabuła nawiązuje do starodawnych legend oraz wydarzeń historycznych z dziejów Polski.

Po zapoznaniu się z życiem obozu piastowskiego rozpoczyna się blok konkursowy (strzelanie z łuku, kuszy, miotanie toporem i oszczepem). Dla zwycięzców przygotowane będą nagrody. Po zakończeniu konkursów następują kolejne pokazy walk (inscenizacja bitwy Bolesława Chrobrego z Rusinami). Po prezentacji walk rozpoczyna się kolejny blok konkursowy (nauka fechtunku, ścinanie głów kapusty, walki na miękkie poduchy itp.). Pomiędzy walkami i konkursami publiczność zapraszana będzie do obozowiska, gdzie w sposób stały prezentowane będą wymienione wyżej atrakcje. W odpowiednim czasie odbędzie się rekonstrukcja obrzędowości dawnych Słowian. Obrzędowość nawiązuje do dawnych obyczajów związanych ze świętem plonów. Uroczystość odtworzona została na podstawie źródeł etnograficznych i historycznych, ze zwróceniem uwagi na starosłowiańską obyczajowość, która przybliża duchową kulturę wczesnopiastowskiej Polski. Prowadzącym jest  kapłan rodem ze " Starej Baśni", a obrzęd odbywa  się wokół rozpalonego ogniska i ma na celu zapewnienie sobie szczęścia, pomyślności i dobrobytu na kolejny rok (typowe dla ludów słowiańskich). Częścią ceremonii jest duchowy kontakt zgromadzonego ludu z ogniem (symbolem słońca i życia). Kapłan wypowiada zaklęcia zapewniające pomyślny los i szczęście na przyszły rok paląc w kupalnym ogniu pierwsze tegoroczne zboża, okadzając zgromadzonych piołunem. Widowisko odbywa się o zmroku z towarzyszeniem instrumentów muzycznych, a naturalną oprawę stanowią wojowie zgromadzeni wokół kręgu przybliżając publiczności magiczny świat dawnych Słowian.

Wydarzenie promocyjne współfinansowane przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającą inwestycję w zrównoważone rybołówstwo. Zapraszamy!

Przemysław Zientkowski

pdf.jpg