Festiwal z przesłaniem

10 września w partnerskim mieście Chojnic, Emsdetten w Niemczech odbył się festiwal przeciwko rasizmowi i dyskryminacji organizowany przez młodzieżowe stowarzyszenie Dettenrockt

Jeden z koncertów, których podczas partnerskiej wizyty nie brakowało.   |  fot. nadesłane

Uczestniczyła w nim grupa chojniczan. Wolontariusze Fundacji Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej pomagali w organizacji imprezy, dwukrotnie odwiedzili  pobliskie holenderskie miasto Hengelo, rozmawiali z przedstawicielami Dettenrockt na temat możliwości realizacji wspólnych projektów, próbowali swoich sił na zarówno na festiwalowych scenach jak i na skateparku. W skład grupy wchodzili młodzi organizatorzy Dnia Kultury Młodzieżowej, który odbył się w Chojnicach w czerwcu bieżącego roku, muzycy zespołu Sunkingroad oraz wszyscy chętni, którzy zgłosili wolę udziału w wizycie studyjnej w Emsdetten i pomocy niemieckim rówieśnikom. Grupa została zakwaterowana w klubie kajakowym zlokalizowanym w pobliżu miejsca organizacji festiwalu.

Zespół Sunkingroad skorzystał z gościny Petera Ullricha ze stowarzyszenia Rockinitiative, który jak zwykle aktywnie włączył się w organizację pobytu polskich muzyków w jego mieście. Pierwszego dnia pobytu grupa odwiedziła miejsce realizacji imprezy, tj. dawną oczyszczalnię ścieków obecnie częściowo zrewiatlizowaną, gdyż znajduje się tutaj skatepark. Wieczorem wszyscy udali się do Hengelo w Holandii na zorganizowaną przez Rockinitiative i centrum młodzieżowe Cerberus imprezę integracyjną, w trakcie której wystąpiły zespoły Knalleffekt, Sunkingroad i Black Blood. Obecni na imprezie przedstawiciele drugiego z centrów młodzieżowych Henegelo zaproponowali chojniczanom z Sunkingroad udział w koncercie organizowanym następnego dnia. W ten sposób po pracach przygotowawczych na miejscu festiwalu i zwiedzeniu Emsdetten, w piątkowy wieczór chojniczanie ponownie pojawili się w Hengelo. W trakcie samego festiwalu młodzi chojniczanie wspólnie z rówieśnikami z  Emsdetten i holenderskiego Hengelo patrolowali teren imprezy, pomagali w kuchni, pomagali w utrzymaniu porządku. Popołudniu na scenie zaprezentował się zespół Sunkingroad. Energiczny show grupy spotkał się ze sporym zainteresowaniem. Zadowolenia z udanego występu nie kryli sami muzycy, którzy błyskawicznie nawiązali też kontakty z muzykami z okolic Emsdetten wstępnie rozmawiając o wspólnych koncertach w Polsce i Niemczech.

W ramach festiwalu funkcjonowała też tzw. otwarta scena, na której swoich sił próbowali młodzi muzycy. Na głównej scenie prezentowały się jeszcze m.in. zespoły Blackmail, Three Chord Society, Striking Justice. Ostatni dzień pobytu w Emsdetten upłynął pod znakiem prac porządkowych, zabaw na skateparku oraz rozmów o dalszej współpracy z Dettenrockt i Rockinitiative. Efektem tych ostatnich są plany spotkania młodych wolontariuszy z Chojnic z rówieśnikami z Emsdetten na początku przyszłego roku celem wymiany doświadczeń i dokładnego zaplanowania współpracy młodzieży polskiej i niemieckiej przy samodzielnej organizacji imprez przez młodzież. Organizatorem wizyty studyjnej w Emsdetten była Fundacja Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej. Wyjazd doszedł do skutku dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Miasta Chojnice.

Michał Karpiak

Prezes Zarządu

Fundacja Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej

www.frzchicz.free.ngo.pl

fotoreportaz.jpg