Malowanie proszkowe stosuje się zazwyczaj do metalu i mało kto wie, że ta technologia ma znacznie szersze zastosowanie. Z powodzeniem można poddawać jej także szkło, wykorzystując w tym celu odpowiednie farby i aplikatory.
4 lipca 2022 12:16To może wydawać się dziwne, z uwagi na to, że szkło nie jest przewodnikiem, lecz izolatorem. Jednak zapewnienie odpowiednich warunków, czyli wilgotności względnej otoczenia pozwoli na wytworzenie ładunków elektrycznych na szklanej powierzchni. Dowiedz się więcej na temat tego procesu.
Jak już wspomnieliśmy, proszkowe malowanie szkła zaczyna się od kontroli wilgotności i wytworzenia warunków, w których na powierzchni szkła powstaną ładunki elektryczne. To podstawa do udanego sfinalizowania procesu i zapewnienia trwałości farby na tafli.
Istotne jest skrócenie odległości ładunku do uziemienia. Jakby to miało wyglądać w praktyce? Najłatwiej jest to wytłumaczyć na przykładzie szklanej butelki poddawanej malowaniu proszkowemu. Do środka należy włożyć uziemiony pręt i zacząć aplikowanie farby https://farbyonline.eu/3-farby-proszkowe. Dalszym etapem jest oczywiście utwardzenie tego, co zostało naniesione. Tu kluczowy jest dobór optymalnej temperatury w piecu, aby uniknąć pęknięcia szkła. Zazwyczaj rekomenduje się około 180 stopni Celsjusza, a jeśli chodzi o czas to jest on bezpośrednio związany z wielkością detalu.
Sukces w przypadku malowania proszkowego obwieszczamy po tym, jak powłoka naniesiona na szklaną taflę utwardzi się i wzmocni, tak, że na stałe przylgnie do szkła. Ważne jest zatem bardzo precyzyjne naniesienie formuły, a następnie utwardzenie jej w piecu, w warunkach wspomnianych wyżej. Gdyby została tutaj wilgoć, niewątpliwie podchodziłaby ona pod malunek i mogłaby dość szybko doprowadzić do jego degradacji. Jednak prawidłowo wykonany proces da efekt, który przejdzie Twoje oczekiwania. Według wielu osób jest zbliżony do rezultatów osiąganych techniką malowania farbami rozpuszczalnikowymi.
Uwaga! Niestety w przypadku malowania proszkowego ograniczone są możliwości łączenia kolorów czy wykonywania bardziej finezyjnych, artystycznych grafik. Tutaj jest przestrzeń do wykonywania raczej jednolitych, gładkich i malowanych na jeden odcień warstw.
Co ciekawe szkło po malowaniu proszkowym jest bardzo przyjemne, ciepłe w dotyku. W Łatwy sposób można je jeszcze pokryć nadrukiem, co jest istotne np. przy znakowaniu buteleczek z kosmetykami czy substancjami farmakologicznymi.
(mat. zewnętrzny)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe