Ekipa Starostwa wygrała zawody drezynowe na chojnickim dworcu

W miniony weekend Chojnice były miejscem, gdzie odbył się IV Kongres Entuzjastów i Przyjaciół Kolei. Jego uczestnicy odwiedzili także Człuchów, Tucholę i Pruszcz Bagienicę. Niedzielne zawody w wyścigach drezyn wygrała reprezentacja chojnickiego starostwa.

Reprezentacja starostwa nie miała sobie równych wśród 12 ekip w zawodach przejazdu drezyną ręczną.   |  fot. fb.St. Powiatowe

Zorganizowała Kongres Fundacja „ProKolej” wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Kolei w Chojnicach, Urzędem Miejskim w Chojnicach i Starostwem Powiatowym w Chojnicach. Fani kolejnictwa, którzy przyjechali do Chojnic z całej Polski, mieli bogaty program swego zjazdu. W piątek 11.10 zwiedzali najciekawsze miejsca naszego miasta, zajrzeli do izb tradycji kolejowych w Chojnicach i Człuchowie.

Sobota 12.10 była poświęcona przede wszystkim na referaty wygłaszane w sali konferencyjnej chojnickiego CE-W. Wygłosili je m.in.: Damian Otta, prezes Stowarzyszenia Miłośników Kolei, przybliżył historię węzła kolejowego w Chojnicach; Marek Czerlik z Kolei Drezynowej w Bytowie o podróżach drezyną po Kaszubach; a Paweł Makowiec opowiedział o katastrofach kolejowych na Pomorzu.

Ostatniego dnia, czyli w niedzielę 13.10, był dzień otwarty chojnickiego Dworca Kolejowego. Jednym z punktów programu był wyścig drezyn na dystansie 300 metrów. Najlepszą ekipą spośród 12, jakie wystartowały, była reprezentacja Starostwa Powiatowego. Odcinek 300 metrów Sebastian Matthes, Tomasz Kabat, Roman Urban i Robert Kosiedowski pokonali w 1 minutę i 28 sekund. Na peronie 5 można było obejrzeć wystawę taboru historycznego, współczesnego i pojazdów specjalnych. 

Na peronie 4 Arriva, która prowadzi przewozy na terenie województwa kujawsko – pomorskiego, zaprezentowała swój odnowiony szynobus. Uczestnicy Kongresu pojechali nim przez Tucholę, gdzie zwiedzono zrewitalizowany dworzec, do Pruszcza Bagienicy. Kiedyś to był węzeł kolejowy na trasie Tuchola – Koronowo i Świecie – Złotów. Natomiast przy peronie 3 zostały ustawione wozy kolejowej straży pożarnej, która symbolicznie po ponad 30 latach „wróciła” na chojnicki dworzec.

Była także oferta dla miłośników modelarstwa kolejowego, gdyż w budynku głównym była wystawa modeli oraz elektrycznej kolejki. W dworcowej poczekalni ulokowało się stoisko zorganizowane przez PKP pn. Bezpieczny przejazd. Odpytywano w nim uczestników Kongresu np. z tego, co zrobić, gdy znajdą się pomiędzy opuszczonymi szlabanami. Usłyszeliśmy prawidłową odpowiedź: należy wyłamać szlaban.

(je)