W Chojnicach powstanie filia Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Pod koniec 2019 egzaminy mają zdawać pierwsi kursanci. Dla nich to wiadomość świetna, czy równie dobra dla mieszkańców?
26 lutego 2018 23:35Zwolenników i przeciwników powstania w Chojnicach filii Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego nie brakuje. Każda ze stron ma swoje argumenty. Pierwsi cieszą się, że egzaminy będą na miejscu, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze i czas, a argument, że w Chojnicach nie nauczą się jeździć odrzucają, tłumacząc, że i tak dopiero życie nauczy ich jazdy po Bydgoszczy czy Gdańsku.
Przeciwnicy obawiają się głównie korków, bo liczyć trzeba się z tym, że każdego dnia może po centrum Chojnic jeździć od kilkunastu do kilkudziesięciu samochodów z „eLką” – zarówno tych, którzy dopiero się uczą i tych, którzy już zdają egzamin. Jedno jest pewne – kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość w korku przed rondem, bo drugiego pasa ruchu nikt w mieście nie zbuduje.
Dyskusja nie ma już jednak sensu, bowiem radni województwa podczas wczorajszego sejmiku podjęli decyzję, że filia w Chojnicach powstanie. Do tej pory kursanci w województwie pomorskim mogli egzaminy zdawać w Gdańsku, Gdyni, Słupsku, a chojniczanie wybierali też często ośrodki w sąsiednich województwach – w Pile, Bydgoszczy czy Szczecinku.
– Dzięki nowemu punktowi w Chojnicach kursanci będą mieli bardziej komfortowe warunki zdawana egzaminów. Filia gdańskiego PORD w Chojnicach pozwoli nie tylko zaoszczędzić czas, ale i pieniądze. Ważne jest również, że egzaminy praktyczne będą odbywać się w znanych zdającym rejonach – cytuje wypowiedź z sesji sejmiku Ryszarda Świlskiego, wicemarszałka województwa pomorskiego, portal województwa pomorskie.eu.
W Chojnicach powstanie wyposażony w niezbędny sprzęt komputerowy budynek administracyjny do przeprowadzania egzaminów teoretycznych oraz plac manewrowy. Będą one znajdować się w pobliżu Urzędu Celnego (stara giełda samochodowa). Przybędą nowe samochody do zdawania egzaminów. Prace adaptacyjne rozpoczną się w tym roku.
Zdawać będzie można na kategorie B i B1 oraz kategorie motocyklowe AM, A1, A2, A.
(olo)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
Oj tam oj tam to sie kierowcy nauczą cuerpliwości. A co w tych miastach co sa egzaminy juz dawno też się korkuje i co jakos żyją
Decyzja zapadła podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, głosami 22 radnych. W nowo wybudowanym ośrodku przeprowadzane będą egzaminy w najbardziej popularnych kategoriach. Są głosy za i przeciw.
Nareszcie znikniecie z Piły, hurrrraa, bo tylko korkujecie miasto i smog większy robicie......
Ile tych egzaminów będzie w ciągu dnia,tygodnia ??? Zamiast narzekać,że będą korki proszę "cisnąć" na radnych i władze lokalne by zajęli się budową nowych ciągów komunikacyjnych i by wydając pozwolenia na budowę mieli tę kwestię na uwadze.W Chojnicach brakuje dobrego projektanta i speca od rozwiązań sieci dróg a to co miasto zleca firmom z poza nadaje się w większości do kosza.Aby zrozumieć chojnickie problemy powinno się tutaj kilka lat pomieszkać.
z tymi "L". Ciekawe czy wyborcy to kupią i postawią na obecnych członków powiatu, czy NIE i postawią na nowe twarze
Popieram, super sprawa. Prestiż miasta wzrośnie. Duża ulga dla kursantów. A do malkontentów - ludzie wychylcie nos poza Chojnice to zobaczycie co to korki, bo czekanie w kolejce do świateł przez 5 minut to nie jest korek!
"bo czekanie w kolejce do świateł przez 5 minut to nie jest korek!" - jasne!!! 5 minut na jednym świetle, 5 na drugim, 5 na następnym.... Zobaczymy jak zaśpiewają ci, którzy teraz się cieszą... Prawda jest taka - cieszymy się dopóki nie dostaniemy prawko. Potem zaczynamy wkurzać się na ilość tych elek w mieście... Przykład Piły - popytajcie obywateli stąd, czy cieszą się z powodu takiej ilości elek w swoim mieście?
Debile, którzy na to wpadli, nie pomyśleli, że takie miasto jak Chojnice, nie ma ani jednej dwupasmowej drogi. Korki już są, będą jeszcze większe. Kursanci zaoszczędzą pieniądze i czas, pozostałe 40 tys. mieszkańców będzie tracić pieniądze i czas na staniu w korkach.
Ty bajkopisarzu
Uważa Pan, że kursant po egzaminie w Chojnicach, jak wyskoczy do Gdańska czy Warszawy, nie zgłupieje na 3 pasmowym skrzyżowaniu i linii tramwajowej pośrodku? Nie mówiąc o 3 pasmowych rondach? A GPS nie służy do wspomagania techniki jazdy, tylko do nawigowania w obcym terenie. Ja przeciwnie - używam go bardzo często.
Wiadomość do pana Svensona: "nauczyli mnie jezdzić autem w Chojnicach,ale to za komuny było,czy za to powinni odebrać mi prawo jazdy" - Proszę pana, zupełnie inne byli czasy - nie było takiego ruchu w Chojnicach jak teraz. Samochodów było mniej. Dobrze że pan ma to prawo jazdy i zrobił go w Chojnicach, ale teraz powstanie problem dużej ilości samochodów na ulicach dość małego miasta.
Zdawałem prawo jazdy B i C w Chojnicach.Zjezdziłem całą Europę,trochę Azji i Afryki,Trochę Ameryki Południowej.Byłem autem w większości stolic Europy.Jezdziłem bezkolizyjnie i bez jakiegokolwiek stresu.Dodam,że do dziś nie używam GPS,nie jest mi potrzebny.Tak ! nauczyli mnie jezdzić autem w Chojnicach,ale to za komuny było,czy za to powinni odebrać mi prawo jazdy ?
Będzie ciężko dla zwykłych kierowców. Nie jesteśmy takim dużym miastem jak Piła, a przecież tam też ciężko się poruszać z tymi elkami - ruch jest w ciągle zakorkowany. Najgorzej jak jedziesz do pracy lub z pracy, lub miejsca do parkowania w centrum miasta. Miejsc i tak brakuje, a jak zaczną uczyć się kursanci to w ogóle nie będzie nic wolnego.
Uwazam ,ze jest bardzo trafna decyzja.Chojniczanie czekalu na ta decyzje 10 lat i własnie jesto o tyle za póżno .Prawdziwym kierowca stajesz się dopiero jezdzac samodzielnie.Egzaminy w duzych miastach przeważnie odbywaja się na obrzeżach,tak więc Chojnice jaj najbardziej spełniaja wymogi zdawania.W miejszych miejscowosciach odbywaja sie takie egzaminy i nie ma problemu z przyszlymi kierowcami.Brawo Samorzad Wojewodzki.