Ukazał się już dziewiąty numer „Kwartalnika Chojnickiego”, wydawanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach. Zgodnie z zapowiedziami, są w nim opublikowane m.in. wojenne wspomnienia kilkorga chojniczan.
29 października 2014 15:05Bernarda Cieślika, Czesława Łońskiego i Urszuli Steinke. Dyrektor biblioteki Anna Lipińska podczas promocyjnego spotkania na wstępie przypomniała, że już za kwartał pismo obchodzić będzie jubileusz, gdyż ukaże się dziesiąty numer.
W „Kronice chojnickiej” można poczytać o tym, co działo się w Chojnicach w okresie od lipca do września, o powstałym niedawno stowarzyszeniu „Automobilklub Chojnicki” oraz realizowanym w Chojnicach programie „Odyseja Umysłu”.
W cyklu „Z dziejów miasta” znalazło się wspomnienie o Stefanie Bieszku w 50 rocznicę jego śmierci oraz o chojnickich korzeniach fizyka Daniela Fahrenheita, urodzonego w Gdańsku. W rubryce „Chojnice i okolice” tym razem można przeczytać o tartaku nad Prądzoną, a w „Oficynie artystycznej” prezentowane są obrazy Kamila Jerzyka.
Głos chętnie zabierali autorzy obecni na spotkaniu. Kazimierz Jaruszewski zapytany o swoje zainteresowanie miejscowościami leżącymi wokół Chojnic, o których systematycznie pisze na łamach „Kwartalnika”, przyznał: - początkowo wynikało ono z fascynacji onomastyką nazw tych miejscowości, ale z czasem zainteresowałem się także ich historią i walorami turystycznymi.
Mariusz Brunka zachęcił do lektury swojego tekstu o przodkach Fahrenheita, którego matka pochodziła z chojnickiej rodziny Schumannów. Beata Królicka mówiła o partnerskiej wizycie chojniczan w Emsdetten, a nauczyciel Marcin Szopiński przybliżył zebranym ideę projektu „Odyseja Umysłu” i swoją pracę z licealistami oraz gimnazjalistami realizującymi ten projekt. – Bez względu na to ile mają lat, każdego to wciąga. Młodzi cały czas szukają Odysei – mówił.
O drugich chojnickich obchodach Dnia Seniora wspomniała Ludomiła Paczkowska, wiceprezes Stowarzyszenia „Sabat Szefowych”, a o stowarzyszeniu Automobilklub Chojnicki w kilku zdaniach opowiedział Marek Skajewski. Stowarzyszenie zrzesza miłośników samochodów zabytkowych i jest organizatorem Zlotów Pojazdów Zabytkowych, które spotkały się z dużym zainteresowaniem.
Na koniec głos zabrali Czesław Łoński, autor zamieszczonych wojennych wspomnień zatytułowanych „W dniu wybuchu wojny miałem niespełna trzy lata…” oraz jego córka Elżbieta Łońska, która tekst opracowała. Jak mówiła, od dawna namawiała ojca do spisania wspomnień, a konkurs był do tego inspiracją.
(ro)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe