"Dzieje Chojnic" - po raz drugi

29 października do księgarń trafi drugie wydanie "Dziejów Chojnic", historycznej monografii pod redakcją Kazimierza Ostrowskiego. - W stosunku do pierwotnego wydania, będzie ono poprawione i uzupełnione - wyjaśnia burmistrz Finster.

I wydanie Dziejów Chojnic.

Zmiany będą dotyczyły każdego rozdziału. Ma na to wpływ wiele czynników: dalsze badania archeologiczne oraz analizy dalszych dokumentów historycznych dały naukowcom szerszą wiedzę o przeszłości naszego miasta. Rozdział dotyczący teraźniejszego życia zostanie uzupełniony o najważniejsze wydarzenia z ostatnich lat.

Przypomnijmy, "Dzieje Chojnic" ukazały się późną jesienią 2003 roku. Była ona wyczekiwana przez wielu chojniczan, bowiem poprzednie tego typu wydawnictwo "Chojnice - dzieje miasta i powiatu" pod redakcją Stanisława Gierszewskiego ukazało się w 1971 roku.  Tuż po premierze "Dziejów Chojnic" rozgorzała gorąca dyskusja w wielu gremiach, niejednokrotnie pojawiały się głosy krytyczne, zwłaszcza w odniesieniu do rozdziałów dotyczących XX-wiecznych epizodów historii miasta. Dlatego powzięto decyzję o  powtórnej pracy nad monografią. Niebawem przekonamy się, czy wszystkie zawirowania czy białe karty zostaną "wyprostowane". Mamy też dobrą wiadomość dla internetowych poszukiwaczy wiedzy o historii.

Trwają prace nad elektroniczną wersją monografii. W tej sprawie doszliśmy do porozumienia ze wszystkimi autorami - dodaje Finster. - Udostępnią te materiały w zamian za honoraria autorskie.

(ro)

  1. 16 października 2010  23:33   WRON   ppp

    A komisarzy WRONY też zmieszczą - to też historia Chojnic

    0
    0
  2. 16 października 2010  10:08   Ciekawe ile kosztowało ... (3)   anonim

    Ciekawe ile kosztowało podatników wydanie tych dziejów pana Ostrowskiego no i jaki było honorarium dla "autora"

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 17 października 2010  12:03   Pragnę zwrócić uwagę na ...   poinformowany

      Pragnę zwrócić uwagę na jeszcze kilka "drobiazgów" z pierwszego wydania. III kadencja RM: p. Pietrzyk nie był przewodniczącym całą kadencję. Najpierw był p. Rogenbuk, a że nie zawiązała się szeroka koalicja z AWS, złożył rezygnację.(S. Kowalik z AWS bardzo, bardzo, a nawet jeszcze bardziej chciał być przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa. "Samorządnym" się to nie spodobało. Przypomnę, że na tym spotkaniu w budynku Starostwa był obecny poseł Grzonkowski) I jeszcze jedno, koalicję w tamtym czasie tworzyli SLD-BRG-Samorządni. Języczkiem uwagi byli "Samorządni". Faktem jest, że to oni "rozdali karty".Z pojawieniem się "Duchaczy" w Chojnicach też się p. Ostrowski pomylił. Generalnie redakcję należało zlecić komuś z zewnątrz.(A z pewnością opracowania współczesne) Uchroniłoby to przed "ciągotami" przypodobania się obecnie rządzącym. Ludzie II i III kadencji RM w dziwny sposób (w większości) zostali przemilczani.

      0
      0
    • 17 października 2010  10:15   Dzieje   KIO

      Do Anonima: To nie są dzieje Ostrowskiego, tylko dzieje naszego miasta. Napisz książkę, to będziesz wiedział ile wynosi honorarium Do autora powyższego artykułu: Nie było żadnej, a tym bardziej "gorącej" dyskusji. Pretensje miał niedoceniony, jak zwykle, pan Gólski - sławny wiceburmistrz, oraz Cz. Gierszewski, który czepiał się drobiazgów z historii żeglarstwa i Charzyków.

      0
      0
    • 16 października 2010  10:21   Ty sie ciesz ze jest taka ...   anonim

      Ty sie ciesz ze jest taka publikacja a finansami sie nie interesuj bo od od tego jest US , pieniadze podatnikow, smieszny jesteś

      0
      0