W siedzibie Parku Narodowego „Bory Tucholskie” w Charzykowach odbył się wykład z cyklu Czwartkowe spotkania z przyrodą. O dzięciołach, ich wyglądzie, budowie i życiu opowiadał Stefan Pestka.
26 października 2015 15:05Niezwykle ciekawie mówił o bębnieniu i wykuwaniu dziupli, które jak się dowiedzieliśmy, trwa od 2-3 tygodni. Dziuple często wykorzystywane są przez inne zwierzęta: wiewiórki ,kuny leśne, nietoperze i ptaki. Każdy z nas, chociaż raz w życiu, widział dzięcioła dużego, średniego lub czarnego.
Również zimą można je u nas zaobserwować. Ale nie każdy wie, że w naszych lasach mieszka również krętogłów, niewielki ptak wędrowny z rodziny dzięciołowatych. Od dzięciołów krętogłowy różnią się trybem życia i smukłą budową ciała.
Ich szarobrązowe ubarwienie piór przypomina kolor skrzydeł nocnych motyli. W razie zagrożenia wykonują łukowate ruchy głową i szyją na lewo i prawo imitujące zachowanie żmii. Od tego sposobu na wystraszenie intruza wzięła się ich nazwa.
W drugiej części wykładu mówca przedstawił wyniki monitoringu drzew dziuplastych w Parku Narodowym „Bory Tucholskie”. Najwięcej dziupli od wielu lat obserwuje się nad brzegami jezior.
Beata Grabowska
PN "Bory Tucholskie"
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe