Doceniony za swoją twórczość

2 grudnia Janusz Trzebiatowski, chojnicko-krakowski malarz, rzeźbiarz, plakacista, autor scenografii, poeta odebrał w Lęborku Złoty Medal Gloria Artis za swoją twórczość.

1 grudnia w baszcie-muzeum powstawał kolejny odcinek filmu o artyście. O sztuce Kaszub dyskutowali (od lewej) prof. Józef Borzyszkowski, Kazimierz Ostrowski, Janusz Trzebiatowski, ks. Jacek Dawidowski, burmistrz Arseniusz Finster i Tomasz Fopke.   |  fot. fb.CKP

Wyróżnienie przyznaje minister kultury. Janusz Trzebiatowski zasłużył na nie za całokształt. Chojniczanie zawdzięczają mu wiele – to on był inicjatorem powstania Galerii Polskiej Sztuki Współczesnej w miejscowym muzeum, to on prosił swoich przyjaciół o przekazywanie po jednym z dzieł do Chojnic (za darmo, rzecz jasna), chętnie wykonywał na rzecz miasta, jego instytucji i stowarzyszeń plakaty, znaczki, itp.

Jego obrazy widzą w wielu miejscach, a darem dla miasta stała się różnorodna kolekcja obejmująca także zbiory etnograficzne z różnych części świata, która obecnie znajduje się w Muzeum Trzebiatowskiego przy ul. Sukienników. Co roku artysta organizuje Dni Sztuki promujące wyjątkowe zjawiska i wyjątkowych ludzi, także z miejscowego środowiska.

Szczególną uwagę Trzebiatowski przywiązuje do swojej szkoły – obecnego Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich, dla którego zaprojektował wiele okolicznościowych znaczków, plakatów, a ostatnio – obelisk na 400-lecie placówki. Jest Trzebiatowski także honorowym członkiem Stowarzyszenia Centrum Kultury „Podziemia”.

Jak mówi, kraina dzieciństwa i młodości najmocniej go ukształtowała, a kaszubskie korzenie są mu bardzo bliskie. Zawsze w sytuacjach publicznych podkreśla, że jest z Chojnic, że czuje się Kaszubą i że jego sztuka to dług spłacany jego „małej ojczyźnie”.

FB CKP