- Uczciwi nie mogą płacić za nieuczciwych. Będziemy kontrolowali liczbę osób zadeklarowanych do płacenia podatku śmieciowego - mówi wójt Zbigniew Szczepański. W gminie Chojnice około 2500 osób nie uiszcza opłaty za odbiór i wywóz odpadów.
27 maja 2021 15:33Urzędnicy z wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska w UG Chojnice, wzięli pod lupę złożone przez mieszkańców sołectw deklaracje śmieciowe. Ilość osób z formularza powinna być równa ilości zameldowań w gminie. Różnica jest jednak spora, wynosi prawie 2500 osób.
Studenci „na zdalnym” i małe dzieci też się liczą
Jak dotąd urzędnicy zaobserwowali, że sporo osób nie ujętych w deklaracjach to studenci (ci od roku są na nauce zdalne, najczęściej w domach rodzinnych) oraz małe dzieci. - Jeśli stwierdzimy, że w domu X są zadeklarowane trzy osoby, a pan sołtys, radny potwierdzi, że w tym domu od roku mieszkają cztery osoby (w kontekście studentów - przyp.red.), to zgodnie z ustawą możemy naliczyć opłatę pięć lat do tyłu. I będziemy to robili - informuje Zbigniew Szczepański.
Obecnie, na podstawie meldunków, trwa także weryfikacja ujętych w deklaracjach małych dzieci. Jak podkreśla wójt, mały rekordzista został ujęty w dokumencie przez swoich rodziców dopiero jako trzylatek. - Jest dużo zgłoszeń w meldunkach, jeżeli chodzi o narodziny dzieci, ale do nas już ludzie nie docierają z tą informacją. Niestety panuje takie ogólne przekonanie wśród mieszkańców, że skoro to jest małe dziecko to pewnie nie trzeba zgłaszać. A dzieci niestety generują najwięcej śmieci.
- Robi się przy nich więcej prania więc ścieków i wody jest więcej, tak samo jest ze śmieciami. Wytwarzają bardzo dużo odpadów i to tych najdroższych, bo zmieszanych - zauważa Dorota Goldian. Urzędniczka zajmująca się gospodarką odpadami wylicza tu duże ilości pieluszek i chusteczek jednorazowy, opakowań po jedzeniu, tj. słoiczki, tubki po musach, opakowania po kosmetykach i zabawkach, zniszczone przy nauce jedzenia i raczkowania ubranka itp.
Jest szansa się zreflektować
W Urzędzie Gminy w Chojnicach, z wójtem na czele, są zgodni, że jedni mieszkańcy nie mogą płacić za innych. Dlatego od czerwca osoby, które nie uwzględniły jakiegoś współlokatora w deklaracji śmieciowej będą płaciły karę. Ta może wynosić 1008 zł. Grzywna będzie naliczana od 1 czerwca bieżącego roku. Wójt daje jednak mieszkańcom szansę „naprostowania” sytuacji bez konsekwencji. Uzupełnione o liczbę lokatorów formularze można składać do 30 maja (poniedziałek).
Także wypisy
W ramach porządkowania dokumentacji Dorota Goldian przypomina jednak także o możliwości wypisywania osób, którzy nie mieszkają pod adresem meldunkowym. Jeśli ktoś wyprowadził się z domu, mieszkania, np. do innej miejscowości, ale nie zmienia meldunku to należy wypisać taką osobę do 10 dnia miesiąca (np. do 10 czerwca). W przypadku zgonu czas ten jest dłuży, wynosi do pół roku.
(red.)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe