Do lekarza bez książeczki RUM

Pomorski NFZ wycofał książeczki Rejestru Usług Medycznych. Nowe bloczki nie są wydawane. W Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Czersku lekarze sukcesywnie korzystają już z własnych druków.

Z początkiem roku 2011 w województwie pomorskim przestały obowiązywać książeczki Rejestru Usług Medycznych, czyli popularne książeczki zdrowia.

Gdy skończą się druczki kuponów RUM, dopiero wtedy lekarz będzie wypisywał recepty na nowych bloczkach. Ważne jest, aby pacjent zatrzymał książeczkę RUM (sztywna okładka), która będzie później stanowiła dla nas podstawę do udzielenia świadczenia. Jeżeli nie będzie jej miał, to konieczne będzie okazanie dowodu ubezpieczenia – informuje Anatol Griniewicz, dyrektor czerskiego SP ZOZ. - Uważam, że wprowadzone przez NFZ zmiany nie są korzystne. Lekarz będzie teraz musiał za każdym razem wypisywać dane pacjenta m.in. imię, nazwisko nr pesel, adres, a to potrwa. Ponadto koszty zakupu druków przeznaczonych do wypisywania recept przechodzą na nas – ocenia dyrektor.

Co trzeba będzie zabrać zamiast książeczki RUM?
- dla osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego oraz aktualnie potwierdzony raport miesięczny ZUS RMUA wydawany przez pracodawcę (nie dotyczy osób na urlopie bezpłatnym powyżej 30 dni), aktualne zaświadczenie z zakładu pracy, legitymacja ubezpieczeniowa z aktualnym wpisem i pieczątką pracodawcy;

- dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego oraz aktualny dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne;

- dla osoby ubezpieczonej w KRUS zaświadczenie lub legitymacja aktualnie podstemplowane przez KRUS (dowód wpłaty składki w przypadku prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej);

- dla emerytów i rencistów legitymacja emeryta lub rencisty. W przypadku legitymacji wydanej przez ZUS numer legitymacji powinien zawierać oznaczenie oddziału NFZ (w przypadku Oddziału Pomorskiego – 11). Jeżeli 3. i 4. pozycja numeru zawiera znaki "--", legitymacja nie jest dokumentem potwierdzającym uprawnienia do świadczeń zdrowotnych. W takim przypadku należy przedstawić inny dowód ubezpieczenia. Np. osoba pobierająca rentę/emeryturę ZUS, ale zamieszkała na terenie innego państwa, powinna przedstawić aktualną kartę EKUZ; zaświadczenie z ZUS lub KRUS (WBA, ZER MSWiA.), aktualny odcinek emerytury lub renty, dokument potwierdzający kwotę przekazanej emerytury lub renty, w tym w szczególności odcinek przekazu lub wyciąg (art. 240 ust. 2 Ustawy);

- dla osoby bezrobotnej aktualne zaświadczenie z urzędu pracy o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego;

- dla osoby ubezpieczonej dobrowolnie umowa zawarta z NFZ i dokument ZUS potwierdzający zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego wraz z aktualnym dowodem opłacenia składki zdrowotnej;

- dla członka rodziny osoby ubezpieczonej dowód opłacenia składki zdrowotnej przez osobę, która zgłosiła członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego wraz z kserokopią zgłoszenia (druki: ZUS RMUA + druk ZUS ZCNA jeżeli zgłoszenie nastąpiło po 1 lipca 2008 r. (ZUS ZCZA jeżeli zgłoszenie nastąpiło przed dniem 1 lipca 2008 r.), aktualne zaświadczenie wydane przez pracodawcę, > zaświadczenie z KRUS o ubezpieczeniu członków rodziny, > legitymacja rodzinna z wpisanymi danymi członków rodziny wraz z aktualną datą i pieczątką zakładu pracy lub ZUS, legitymacja emeryta/rencisty z wpisanymi członkami rodziny podlegającymi ubezpieczeniu, potwierdzająca dokonanie zgłoszenia w dniu 1 stycznia 1999 r. lub później, wraz z aktualnym odcinkiem wypłaty świadczenia - dotyczy tylko KRUS, w przypadku dzieci uczących się - pomiędzy 18. a 26. rokiem życia - dodatkowo należy przedstawić dokument potwierdzający fakt kontynuacji nauki - legitymację szkolną/studencką lub dokument potwierdzający znaczny stopień niepełnosprawności,
w przypadku studentów po ukończeniu 26. roku życia - zgłoszenie do ubezpieczenia przez uczelnię (druk ZUS ZZA) oraz legitymacja studencka lub doktorancka.

- dla osoby nieubezpieczonej, spełniającej kryterium dochodowe uprawniające do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej decyzja wójta (burmistrza, prezydenta) gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby.

- dla osoby ubezpieczonej w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu poświadczenie wydane przez NFZ (w przypadku zamieszkiwania na terenie RP), > karta EKUZ (lub certyfikat ją zastępujący) wydana przez inny niż Polska kraj członkowski UE lub EFTA.

- dla osoby przebywającej na zasiłku chorobowym lub wypadkowym zaświadczenie z ZUS - do końca okresu pobierania zasiłku chorobowego lub wypadkowego.

Ważne! Nie jest konieczne okazywanie świadczeniodawcom danych dotyczących otrzymywanego wynagrodzenia, emerytury lub renty.
Jeżeli pacjent nie posiada aktualnego zaświadczenia potwierdzającego prawo do świadczeń, może taki dokument przedstawić w innym czasie: jeśli przebywa w szpitalu - nie później niż w terminie 30 dni od dnia przyjęcia lub w terminie 7 dni od dnia zakończenia udzielania świadczenia.

Zobacz treść komunikatu NFZ w sprawie potwierdzenia prawa do świadczeń: tutaj

(red)

  1. 17 stycznia 2011  10:12   by zylo sie lepiej   anonim

    Ludzie, co tu sie dzieje,, jestesmy juz tyle lat w UE a dalej u nas wszystko do gory nogami. Kochani urzednicy z Brukseli przyjedzcie i zobaczcie jak ponizani sa Palacy, nawet murzyny stad uciekaja. Jak mawial miro z PO" to dziki kraj". Dziekujemy PO

    0
    0
  2. 16 stycznia 2011  15:04   paranoja   fragi

    A dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest ważna ale tylko wydana przez inny kraj niż Polska ? Dlaczego wydana przez Polskę karta EKUZ ma działać w całej Unii z wyjątkiem Polski ? Czy tu naprawdę sam debil na stołkach ?

    0
    0
  3. 16 stycznia 2011  14:14   dyskietki (1)   dzinek

    dlaczego nie wprowadzi się dysketek tak jak mają na śląsku

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
  4. 15 stycznia 2011  22:04   Po co to wogle zmieniali do ...   anonim

    Po co to wogle zmieniali do tej pory te książeczki nikomu nie przeszkadzały. Mogło zostać tak dalej jak było.

    0
    0
  5. 15 stycznia 2011  20:02   po co te zmiany   szrek

    i tak swistki musimy nosic,zamienili tylko na inne,,lekarz bedzie wiecej wypisywal a my pod drzwiami bedzieli dluzej czekali ,,,a kolejki i tak sa duze,,,ale ulepszenie ,smiechu warte.

    0
    0
  6. 15 stycznia 2011  12:01   Polska to dziki kraj   Czak Noris

    Miro Drzewiecki miał Rację Polska to dziki kraj, zanim pójdziesz się leczyć zbierz aktualne zaświadczenia, że do leczenia jesteś uprawniony! "Polaku lecz się sam"- chce się powiedzieć.

    0
    0
  7. 15 stycznia 2011  10:58   RUM   BUM

    służba zdrowia idzie na prostą. Już widać po tym artykule, co teraz pacjent i lekarz będą mieli ułatwione

    0
    0
  8. 15 stycznia 2011  09:42   Mieszają z tymi ...   Jagna

    Mieszają z tymi książeczkami, jak chłop w spodniach

    0
    0
  9. 15 stycznia 2011  09:41   Wszystko jak zwykle... ...   VAT 23

    Wszystko jak zwykle... "dla dobra pacjenta"...

    0
    0