Do czego wykorzystywana jest grywalizacja w codziennym życiu?

Grywalizacja stale zyskuje na popularności. Jej poszczególne elementy zauważymy prawie w każdej sferze naszego życia. W jakich dziedzinach najchętniej się po nie sięga? Czy mechanizmy grywalizacji są przydatne? I jak właściwie ona działa? Sprawdźmy to.

Grywalizacja to jedna z ciekawszych metod aktywizacji w szkole, firmie i codziennym życiu.   |  fot. ilustrac.

Na czym polega grywalizacja?

Prawdopodobnie każdy z nas grał kiedyś w planszówkę lub w gry komputerowe i wie, ile emocji potrafią one przynieść. Ekscytacja płynąca z rozgrywki, zapał do przezwyciężenia przeszkód, radość z odniesionego sukcesu i odrobina satysfakcji spowodowana wygraną w rywalizacji lub zdobycia nagrody – to tylko część czynników stale przyciągających pasjonatów i osoby zainteresowane ciekawymi rozgrywkami. Na tych samych elementach opiera się grywalizacja, która potrafi zbudować równie imponujące grono zaangażowanych konsumentów i odbiorców.

W uproszczeniu grywalizacja polega na przeniesieniu mechanizmów z tradycyjnych gier do życia codziennego. Spotkamy się m.in. z systemem zdobywania punktów, różnymi poziomami trudności wyzwań czy możliwością kolekcjonowania rzadkich przedmiotów. Każda z dziedzin, która decyduje się na wdrożenie takich zmian do swoich struktur, może dowolnie modyfikować wymienione reguły gry i dopasować je do własnych potrzeb.

W świecie marketingu

Najchętniej po grywalizację sięga się w marketingu i sprzedaży. Właściwie każda duża firma proponuje swoim klientom specjalne promocje, zniżki czy darmowe produkty za wykazanie się zaangażowaniem. Zbieranie naklejek lub pieczątek na darmowy produkt, „otwieranie" okienek z nagrodami lub odkrywanie kolejnych prezentów w kalendarzach adwentowych w aplikacjach – to przykłady, które stały się już powszechnym narzędziem wielu marek do zapewniania rozrywki konsumentom. Pozwala to na utrzymanie uwagi swoich klientów i zachęca do aktywnego brania udziału w organizowanych akcjach, dzięki którym mogą oni coś zyskać.

Motywacja i rozwój osobisty

Chcesz nauczyć się nowego języka? Kluczem do sukcesu będzie systematyczność i cierpliwość. Jeśli z reguły tracisz motywację już po kilku dniach, dodatkową zachętą mogą być nagrody, które otrzymasz w aplikacji umożliwiającej śledzić Twój indywidualny postęp. To kolejny przykład grywalizacji. Podobne mechanizmy wykorzystują aplikacje do zarabiania pieniędzy. W ich przypadku należy wykazać się większą ostrożnością. Chęć zdobycia określonej sumy może sprawić, że bez zastanowienia podamy nasze dane, a od tego już niedaleko do zostania oszukanym. Musimy więc sprawdzić wiarygodność przedstawianych korzyści i znaleźć ten słynny haczyk. Przed pobraniem wybranej aplikacji postarajmy się zgromadzić jak najwięcej informacji na jej temat. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnych sytuacji.

W pracy i edukacji

Co ciekawe, zastosowanie grywalizacji znajdziemy również w edukacji. Poszczególne mechanizmy wykorzystywane są nie tylko podczas nauczania najmłodszych uczniów, ale ich coraz większą ilość zauważymy również w przypadku zajęć w szkołach wyższych. Edukacja w formie zabawy i wprowadzenie systemu punktowego mają za zadanie motywować młodzież, dla której utrzymanie uwagi na lekcjach staje się coraz trudniejsze. W pracy natomiast grywalizacja może zostać wykorzystana jako forma wdrożenia nowego pracownika w działanie firmy lub jeszcze na etapie rekrutacji w celu wyłonienia odpowiednich kandydatów.

- Art. sponsorowany