"Dlaczego radość taka wielka?"

"3 Maja – cóż to za data?” – zapytał Błażej Buława swoich kolegów obecnych na okolicznościowej akademii przygotowanej przez Marzenę Stolp, Rafała Kiedrowskiego i Anitę Krawczyk.

ZS nr 7 rocznicę Konstytucji uczcił okolicznościową akademią.   |  fot. nadesłane

Pytanie zabrzmiało nieco prowokacyjnie, bo dodał, że dla większości młodych ludzi to niewiele znacząca uroczystość. Właśnie! Dla większości. Grupa młodych artystów, którzy zaprezentowali dzisiejszy program postarała się o to, byśmy należeli do chlubnej mniejszości znającej odpowiedź na tytułowe pytanie: „Dlaczego radość tak wielka?” 

Aneta Paszke uświadomiła nam, że Konstytucja 3 Maja to symbol wolności, symbol walki z tym, co niszczy kraj i ciągnie na dno, symbol nowoczesności. Zaapelowała też do nas, żebyśmy należąc do wspólnej Europy, uporządkowali nasze patriotyczne wartości i byli przede wszystkim Polakami, a „dumni swoją historią stali się Europejczykami”. Zbyt wielkie słowa?  Nie, bo „Ojczyzna – to my sami”. My, nie jacyś oni. I dlatego tyle radości w wierszach.

Dlatego tyle radości w piosenkach wyśpiewanych sercem przez Zosię i Weronikę. Dlatego tyle wiary w słowach piosenki zinterpretowanej z wielkim temperamentem muzycznym przez Wiktora Hejnickiego: ”Choć się z ciebie natrząsają, głośno śmieją, ty nas jedna nie opuszczaj, nadziejo!”. „A jak cię kto zapyta: Kto ty taki, skąd ty rodem?” Co odpowiesz? Już odpowiedziałaś, już odpowiedziałeś. Kiedy? Kiedy stojąc na baczność śpiewaliśmy wspólnie, choć z pewną nieśmiałością w głosie: „Jeszcze Polska nie zginęła …” Dlatego radość tak wielka.

ZS nr 7

fotoreportaz.jpg