Choroba Hashimoto jest dziś jednym z najszerzej rozpowszechnionych zaburzeń autoimmunologicznych, wpływając na życie dziesiątków tysięcy ludzi. Otrzymując diagnozę, wiele osób stara się jak najlepiej poradzić sobie z uporczywymi objawami.
4 stycznia 2023 12:11Które wiążą się z nieprawidłową pracą tarczycy. Choć istnieje wiele aspektów leczenia, dieta jest tutaj niezwykle ważna. Czego należy unikać kreując jadłospis, a co będzie pomocne w zwalczaniu konsekwencji chorobowych? Warto się temu przyjrzeć.
Na początku warto spojrzeć na te elementy diety, które mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie tarczycy. Tutaj na pierwszy plan wychodzą goitrogeny, które są substancjami wolotwórczymi – ich zmniejszenie jest kluczem do poprawy funkcjonowania organizmu pacjenta. Właśnie dlatego warto jest poznać, w których pokarmach znaleźć można ich najwięcej, a następnie starać się ich unikać.
Czego nie jeść przy Hashimoto? Będzie to m.in.:
* brukiew,
* kapusta,
* kalafior,
* rzepa,
* szpinak,
* gorczyca,
* soja,
* proso,
* orzechy ziemne,
* gruszka,
* brzoskwinia,
* truskawka.
Dlaczego goitrogeny wpływają tak negatywnie na osoby z chorobą Hashimoto? Wszystko to dlatego, że minimalizują możliwość wykorzystania jodu przez organizm, jednocześnie wpływając niekorzystnie na pracę tarczycy. Warto jednak wiedzieć, że obróbka termiczna zmniejsza aktywność goitrogenów – jeśli więc nie możemy uniknąć tych składników, należy je poddać dowolnej formie obróbki.
Wiedząc już, czego nie jeść przy Hashimoto, warto spojrzeć na elementy diety, które są zbawienne w skutkach w przypadku tej choroby. Tutaj warto postawić przede wszystkim na:
* tłuste, świeże ryby,
* orzechy i migdały,
* pełnoziarniste produkty zbożowe,
* jaja,
* niskotłuszczowe i fermentowane produkty mleczne,
* chude mięso,
* różnokolorowe warzywa i owoce.
Oczywiście produkty te nie są jedynymi, które warto spożywać. Należy pamiętać, że kluczem jest dostarczanie takich substancji odżywczych, witamin i minerałów, które wpływają pozytywnie na pracę tarczycy.
Mowa tutaj przede wszystkim o:
* kwasach omega-3, a szczególnie DHA i EPA,
* witaminę D,
* selenie,
* żelazie,
* cynku,
* jodzie.
Jak widać, ograniczenia żywieniowe w Hashimoto są dość spore, jednak wciąż istnieje możliwość prowadzenia zdrowej, pożywnej, jak i smacznej diety. O czym jeszcze warto pamiętać?
Choć dieta jest niezwykle ważną częścią leczenia przy chorobie Hashimoto, nie może być jedyną – kluczem będzie tutaj terapia zastępcza lewotyroksyną, którą kontrolować powinien doświadczony lekarz. Jednocześnie warto zadbać również o:
* aktywność fizyczną,
* zdrowy sen,
* zmniejszenie stresu.
Jednocześnie należy pamiętać, że tworzenie jadłospisu przy tej chorobie jest dość trudne i czasochłonne. Dlatego warto postawić na dobry catering dietetyczny Rzeszów https://www.dietering.com/miasto/rzeszow/, który doskonale zdaje sobie sprawę, jakie składniki pokarmowe są niezbędne przy zachowaniu zdrowia w chorobie Hashimoto. To prosty sposób na wyeliminowanie zmartwień o dietę i zadbanie o swój organizm.
Artykuł powstał we współpracy z https://www.dietering.com/. Smaczne i zdrowe posiłki prosto pod drzwi.
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe