Dziś przy ul. Kilińskiego, opodal ronda im. rtm Pileckiego, na miejscu b.cmentarza żydowskiego, odbyła się uroczystość upamiętniająca jego istnienia. Okolicznościowy obelisk jest także na drugim cmentarzu przy skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Zielonej.
22 maja 2023 14:28W czasach PRL w tym drugim miejscu funkcjonował plac zabaw, a przy ul. Kilińskiego m.in. przedszkole miejskie. Natomiast do 1939 w obydwu miejscach były cmentarze żydowskie, które zniszczył niemiecki okupant. Pierwsza próba upamiętnienia tych miejsc była w latach 2012 – 2013, kiedy to chojnickie Stowarzyszenie Symbioza Kultur próbowało pozyskać na ten cel grant z budżetu miasta, ale jego dwa wnioski uzyskały najmniej punktów z wszystkich złożonych w konkursie „kulturalnym” w ówczesnej komisji grantowej i przepadły.
Druga próba była skuteczniejsza. Jej inicjatorem jest Marcin Wozikowski, który pozyskał na ten cel grant. We współpracy z Gminą Żydowską wykonane zostały tablice w językach polskim i hebrajskim o treści „W tym miejscu znajduje się cmentarz żydowski”. Odpowiednie kamienie przekazał i przewiózł właściciel żwirowni pp.Kalinowskich spod Chojnic.
- Nareszcie po wielu latach udokumentujemy te miejsca po cmentarzach żydowskich. Ponadto teren po nich uporządkowaliśmy na miarę naszych możliwości. Zadeklarowałem, że Miasto Chojnice w ramach robót publicznych będzie dalej dbać o czystość i porządek w tych miejscach – przekazał burmistrz na konferencji prasowej, która odbyła się dziś przed uroczystościami przy rondzie.
Poprowadził je wicedyrektor ChCK Grzegorz Szlanga. Jako pierwszy głos zabrał burmistrz Arseniusz Finster, który odczytał wspomnienie historyczne o chojnickich Żydach. - Najwięcej mieszkańców Chojnic pochodzenia mojżeszowego było w 1885 roku – 563 osoby, czyli 5,6% ogółu. Potem ta liczba spadała, szczególnie po antyżydowskich wystąpieniach, które były w latach 1900 – 1905 po śmierci Ernsta Wintera – wspomniał burmistrz.Kolejne wystąpienie było autorstwa Michała Ruckiego, wiceprzewodniczącego Gminy Żydowskiej w Gdańsku: - Dla nas jest bardzo ważny każdy gest władz lokalnych i mieszkańców, który upamiętnia dawnych mieszkańców pochodzenia żydowskiego, którzy współtworzyli to miasto i jego historię.
Po nim głos zabrał poseł Aleksander Mrówczyński: - Dobrze, że to miejsce upamiętniamy. Myślę, że to miejsce w przyszłości będzie bardziej zadbane. Bardzo dziękuję za to przedsięwzięcie. Lepiej późno niż wcale – stwierdził parlamentarzysta. Jako ostatnia, w imieniu inicjatorów, głos zabrała wicedyrektor II LO Hanna Szypryt – Nowicka, która – jak wspomniała – od strony literackiej omówiła temat pamięci historycznej o polskich Żydach.
Podczas uroczystości była obecna młodzież z II LO i SP1 oraz m.in. duchowni (ks. Jacek Dawidowski i ks. Janusz Chyła).
Więcej w relacji video, która obejmuje wszystkie wystąpienia.
(je)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe