Czym zajmuje się syndyk?

Syndyk jest organem postępowania upadłościowego, którego zadaniem jest zarządzanie majątkiem upadłej firmy i jego podziałem pomiędzy wierzycielami. Sprawdź, jaka dokładnie jest jego rola oraz na czym polega aukcja i przetarg syndyka.

Syndyk jest pełnomocnikiem sądu. Obejmuje majątek firmy lub osoby prywatnej, która została postawiona w stan upadłości i zarządza nim.   |  fot. ilustracyjne

Kim jest syndyk?

Może nim być albo osoba fizyczna, która uzyskała licencję doradcy restrukturyzacyjnego, albo członkowie zarządu reprezentujący spółkę i posiadający odpowiednią licencję. Zawód ten wymaga  specjalistycznej wiedzy z zakresu pomocy podmiotu znajdującego się w kryzysie. W trakcie postępowania upadłościowego dokonuje czynności prawnych na rachunek upadłego, lecz ze skutkiem prawnym dla siebie.

Sąd ogłasza upadłość firmy. Syndyk, jako urzędnik państwowy, zapewnia przejrzystość przy sprawowaniu nadzoru nad majątkiem. Jego status prawny określa art. 169 Prawa upadłościowego z 28 lutego 2003 roku; zadaniem jest tu oddłużenie poprzez likwidację masy upadłości. Odbywa się to poprzez aukcję lub przetarg od syndyka, które mają za zadanie uzyskać najwyższą cenę za poszczególne składniki majątku dłużnika. W praktyce jednak dobra majątkowe rzadko kiedy bywają sprzedawane po cenie rynkowej – kwoty są dużo niższe.

Jakie są zadania syndyka?

Kiedy sąd ogłasza upadłość przedsiębiorstwa i wyznacza syndyka, następuje ustalenie wierzycieli wobec firmy, aby zgłosili swoje roszczenia finansowe. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości sędziego-komisarza (organu czuwającego) i syndyka, do którego zadań należeć będzie sprawdzenie majątku i wycena. Sprzedaż nieruchomości od syndyka rozpoczyna się dopiero po utworzeniu planu podziału majątku między wierzycielami. Warto wspomnieć, że syndyk nie tylko zajmuje się sprzedażą majątku dłużnika, ale też reprezentuje jego interesy. Z kolei sprzedaż dóbr firmy o niskiej wartości odbywa się z tzw. wolnej ręki.

Czym się różni syndyk od komornika?

Syndyk ma przede wszystkim pomóc upadłemu, dlatego w interesie dłużnika leży stosowanie się do poleceń syndyka. Działalność syndyka sprowadza się do pomocy, do oddłużenia i sprawienia, aby dłużnik wyszedł z ze swoich zobowiązań i rozpoczął nowe życie.

Komornik tymczasem, jako funkcjonariusz publiczny, działa na podstawie Ustawy o komornikach sądowych z dnia 22 marca 2018 roku i ma za zadanie dokonanie egzekucji, kierując się dobrem wymiaru sprawiedliwości i interesem publicznym. Zabezpiecza majątek, sporządza inwentarz i ściąga majątek zadłużonego na rzecz wierzyciela – na przykład  poprzez zajęcie wynagrodzenia, mienia lub nieruchomości.

Jakie warunki należy spełnić?

Syndykiem nie może zostać:

● wierzyciel dłużnika,

● członek rodziny wierzyciela,

● członek rodziny dłużnika,

● osoba zatrudniona w strukturach upadłej firmy,

● osoba wchodząca w skład organów upadłej firmy,

● osoba posiadająca akcje w upadłej firmie

● osoba, która w postępowaniu restrukturyzacyjnym pełniła funkcję nadzorcy lub zarządcy.

Należy pamiętać, że syndyk wykonuje odpowiedzialny zawód, toteż aby nim zostać, trzeba zdać egzamin doradcy restrukturyzacyjnego i uzyskać licencję. Co więcej, trzeba spełnić inne wymagania, takie jak konieczność bycia obywatelem UE, posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, cieszyć się nieposzlakowaną opinią, posiadać tytuł przynajmniej magistra, nie być karanym oraz podejrzanym o popełnienie przestępstwa, a także nie widnieć w rejestrze dłużników niewypłacalnych KRS.

(mat. zewnętrzny)